Na Betlémské světlo se mohou ve čtvrtek těšit obyvatelé Plané. Do tohoto města ho pravidelně před Vánoci vozí Ady Brandstetterová z Rakouska. Letošní rok nebude výjimkou. Podle Radovana Končického ze skautského oddílu, který světlo vozí do Tachova, zájem lidí rok od roku roste.

Nejprve si ve čtvrtek v podvečer budou moci všichni zájemci společně zazpívat u plánského vánočního stromu. Zpívat se začne již v 17 hodin.
V 18 hodin si pak dají dostaveníčko ti, kteří se v Plané chtějí zúčastnit ojedinělé akce. Podle pořadatelů akce vytvoří účastníci živý řetěz a předají si Betlémské světlo. Sraz bude u kostela nanebevzetí Panny Marie. Součástí bude i sváteční proslov starostky Plané Martiny Němečkové a duše celé akce, Ady Brandstetterové. O půl hodiny později pak začne ve zmíněném kostele sváteční program, ve kterém se přítomným představí soubor staré hudby Cavalla z Kladrub a pěvecký sbor Cantus ze Stříbra.

Na Betlémské světlo se mohou těšit také Tachované. Do města ho už několik let přivážejí tachovští skauti.
„Do Tachova ho přivezeme v sobotu 22. prosince, právě z nedaleké Plané. V neděli pak Betlémské světlo přeneseme do kostela, odkud si ho budou moci lidé odnést do svých domovů," řekl Deníku Radovan Končický ze skautského oddílu Tajfun Tachov.

„V kostele pak také bude světlu požehnáno. Lidé si pro světlo budou moci přijít v neděli 23. prosince od devíti do třinácti hodin  na tachovské náměstí," pokračoval Radovan Končický.
Zájem obyčejných lidí mít doma světlo z Betléma sice pomalu, ale neustále roste. „Lidé si na to už zvykli. Lidé si na náměstí pro světlo chodí s vlastními svíčkami i lucerničkami. Když nemají, tak ji od nás dostanou," doplnil Končický.

Tradice putování Betlémského světla, novodobého symbolu Vánoc, napříč zeměmi, není podle plánského faráře Jaroslava Šaška zase až tak starou tradicí. „Nápad se zrodil až po druhé světové válce a měl prý údajně vzniknout v Rakousku. Betlémské světlo se vozí z Betléma přímo do Lince a Vídně. Odtud se,  jako symbol pokoje a míru, šíří dále do mnoha evropských zemí," uvedl závěrem plánský farář Jaroslav Šašek.