„Vyšli jsme pátého července z Krakovce na Rakovnicku a pokračovali jsme do Kralovic, Mladotic, Nečtin, Krasíkova, Plané a Tachova," vyjmenoval organizátor Petr Brožek místa, kterými trasa mířila v první etapě. „Dnes (v pátek, pozn. red.) jdeme do Bärnau. Při druhé etapě budeme postupně pokračovat přes Störnstein nebo Lauf an der Pegnitz až do Norimberku," dodal s tím, že pouť by měla skončit 20. července. Účastníci se tak snaží jít po cestě, kterou Jan Hus vykonal před tím, než byl 6. července 1415 upálen v německé Kostnici.

Osobnost Jana Huse, podle slov organizátora, stojí za to, aby byla oslavována nejen státním svátkem, ale i velkolepou, avšak tichou poutí. „Dále si myslím, že šest set let smazalo i jistá nepřátelství mezi katolíky a protestanty nebo mezi Čechy a Němci," zamyslel se a dodal, že jeho osoba Husa byla zneužita různými politickými skupinami. „My jej tedy rozhodně nebereme politicky. My si jej vážíme i kvůli tomu, že se za své názory nechal upálit," zmínil.

Poutníkům se cesta líbí, považují za perfektně prožitou dovolenou. „Jdeme s přáteli přírodou na vandr, užíváme si a je nám dobře. Je nutné si připomínat velikány českých dějin," zmínil se Tomáš „Vlčák" Bělovský.

Mezi jednotlivými místy se poutníci přesouvají i za pomoci koní a historického povozu. „Navíc jdeme i v historických kostýmech včetně bot." Celá trasa z Krakovce (poslední Husovo působiště) do Kostnice je dlouhá pět set padesát kilometrů. „My jdeme zhruba jen polovinu. Za dva roky se ale chystáme jít celou cestu. Zvládnout bychom jí měli za čtyři neděle," zmínil Brožek s tím, že uvítá další poutníky. „I cesta je cíl."