Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Tachovsku jasně vyhrálo ANO, nejvíce hlasů od voličů má Jiří Dufka

Tachovsko – Mezi první okresy v České republice s nejrychleji sečtenými hlasy se v sobotu zařadil okres Tachov. Společně s okresem Plzeň-sever byly na Tachovsku spočítané hlasy nejrychleji.

9.10.2016 1
SDÍLEJ:

Krajské volby na Tachovsku.Foto: DENÍK/Jaroslava Hohlová

Volební účast v okrese nedosáhla ani jedné třetiny, k urnám přišlo 28,71% voličů, kteří odevzdali 11 668 platných hlasů.

K sečtení všech hlasů proto stačily necelé tři hodiny. Nejvíce hlasů získalo hnutí ANO 2011, a to 24,97%, na druhém místě skončila ČSSD s 20,22% a třetí komunisté mají 16,97%. Nikdo další se v okrese přes deset procent nedostal, pětiprocentní hranici překročila ještě ODS, STAN a Koalice SPD a SPO.

RADOST I ZKLAMÁNÍ

Z jednotlivých kandidátů získal na Tachovsku nejvíce preferenčních hlasů starosta Chodského Újezdu Jiří Dufka (ANO), a to 501 hlas. „Takový výsledek mne velmi potěšil," řekl Deníku novopečený krajský zastupitel krátce po sečtení všech hlasů. „Za výsledkem hlasování je vidět dobře odvedená práce a také dobrý tým lidí, se kterými spolupracuji," dodal Dufka.

K výsledku hnutí ANO Dufka uvedl: „Jsem rád, že lidé slyšeli na to, co jsme říkali. Neuvěřili prázdným frázím stávajících politických stran. Chtěl bych všem moc poděkovat, vážíme si toho. Naše hnutí skutečně pracuje, záleží nám na lidech a na tom, abychom odvedli kus dobré práce. Mě osobně mrzí nízká účast u voleb. Vítězství jsem spíš čekal, ale doufal jsem, že dostaneme alespoň o dva mandáty více."

Starosta Chodského Újezdu neskrývá určitě zklamání nad bezprostředním povolebním vývojem. „Jsem zklamaný, že ihned jak volby skončily, tradiční strany se snaží dohodnout tak, aby nás vyšachovaly. Zatím to vypadá, že skončíme v opozici. Vypadá to tak, že se nás opravdu bojí a raději se všichni nesourodě spojí, jen abychom nevládli my. Jednání samozřejmě ještě probíhají a tak zatím nevíme, jak to dopadne. Já osobně bych si ale přál vládu dvou silných stran," okomentoval.
Starosta by rád především poděkoval svým spoluobčanům. „Předem chci poděkovat mé rodině a obyvatelům Chodského Újezdu za to, že mě volili. Dostával jsem průběžné počty a ty byly na šedesáti procentech v obci. Za to jim patří velký dík. Jsem zemědělec, netajím se tím a považuji to za výhodu. Přemýšlím zdravým selským rozumem."

A právě tímto směrem chce pracovat v krajském zastupitelstvu. „Chtěl bych se proto zaměřit na podporu drobného hospodaření, na vodní hospodářství a zadržování vody v přírodě. Taky se pokusit změnit střední školství a přístup ke sportu," zauvažoval Dufka.

„Velké téma pro Tachovsko je nemocnice. Myslím, že myšlenka na ní je už mrtvá, ale chtěli bychom dále posilovat záchranky, zřídit na Nové Hospodě heliport. Práce v krajském zastupitelstvu vidím dost, ať už budeme v koalici nebo v opozici," vyjádřil se nováček v řadách krajských zastupitelů.

PROHRA KOMUNISTŮ

Voliči na Tachovsku sice posadili KSČM na třetí místo, ale v rámci kraje skončili komunisté dokonce až čtvrtí. V zastupitelstvu ale bude mít Tachovsko reprezentanta z této politické strany. Nováčkem se stává starosta Kostelce František Trhlík. „V každém případě jsme překvapeni a do jisté míry i zaskočeni úbytkem našich tradičních voličů. Tachovsko bylo historicky komunistické a tak nás ten úbytek opravdu zaskočil," vyjádřil se k výsledku. Na práci v krajském zastupitelstvu se ale těší. „Jsem nesmírně rád a děkuji všem voličům a také za podporu své rodiny. Myslím, že se mi vyplatila každodenní práce v komunální politice a snad i to, že se nám v Kostelci daří realizovat naše projekty. V nejbližších dnech mě čeká seznámení se s prací krajského zastupitele a chtěl bych se i nadále věnovat našemu regionu. K řešení je toho tady určitě hodně. Mimo jiné například obchvat kolem Kostelce. Dál bych chtěl dohlížet, aby ani nadále nebyl venkov opomíjený. V poslední době jsme docílili toho, že sem přichází poměrně dost peněz na zlepšování životní úrovně i životního prostředí. Byl bych rád, kdyby to tak zůstalo i dále," uvedl Trhlík.

CO RADÍ ZKUŠENÍ

V zastupitelstvu kraje se pro Tachovsko početně nic nemění. Doposud bylo z okresu pět zastupitelů (Jiří Struček a Václav Votava za ČSSD, František Podlipský a Josef Švarcbek za KSČM a nezařazená Věra Rubáková). Stejný počet jich bude v novém vedení kraje (Jiří Struček a Václav Votava svoje mandáty obhájili, dvojí zastoupení bude mít ANO, kromě Jiřího Dufky dostal mandát také Jan Volný, jedno křeslo je pro Františka Trhlíka).

Poslanec Václav Votava vidí ve výsledku ČSSD neúspěch. „Samozřejmě pro ČSSD se jedná se o neúspěch. Bohužel, voliči očividně chtěli změnu, ale nejsem si jist, jestli je toto dobrá změna. Obsazení zastupitelstva je teď velmi roztříštěné, takže bude velmi záležet na osobních vztazích, jinak by mohl vzniknout problém. Řeč není ale pouze o Plzeňském kraji. Pevně ale věřím, že u nás bude vše fungovat dobře. Myslím si, že za působení ČSSD jsme odvedli dobrou práci, především kraj zůstal bez dluhů," řekl Deníku.

A co by poradil svým novým kolegům napříč politickým spektrem? „Co se týče nových zastupitelů, nemám žádnou speciální radu. Tachovsko si samozřejmě také zaslouží pozornost a jelikož se bude jednat právě o občany Tachovska, věřím, že budou tento okres také dobře hájit."

Více o volbách, přehledy, komentáře a ankety najdete v pondělním tištěném Tachovském deníku.

Jaroslava Hohlová

Autor: Jiří Kohout, Jindřich Sýkora

9.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný
12

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení