Jeden člověk nakažený prasečí chřipkou je v současné době hospitalizován ve Fakultní nemocnici v Plzni. „Momentálně máme v nemocnici jednoho pacienta s prasečí chřipkou. Jeho stav je stabilizovaný, ale pacient si nepřeje uvádět bližší informace,“ sdělila Deníku mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

„V celém Plzeňském kraji jsme dosud zaznamenali dvaadvacet pacientů nakažených prasečí chřipkou, z toho jsou tři z okresu Tachov,“ řekl Deníku Petr Pazdiora, vedoucí odboru epidemiologie z Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Onemocnění způsobuje chřipkový virus typu A, konkrétně nový podtyp A(H1N1). Obsahuje segmenty genů chřipkových virů prasat, ptáků a člověka v takové kombinaci, která nebyla nikdy dříve nikde na světě pozorována. Inkubační doba viru je zhruba sedm dní. Původce prasečí chřipky má zřejmě stejné vlastnosti jako virus sezonní chřipky. Nakažená osoba tedy může nakazit ostatní po celou dobu, kdy vykazuje příznaky onemocnění.

Léčba se při běžném průběhu onemocnění neliší od terapie uplatňované při běžné chřipce. Při vážnějším průběhu nemoci jsou k léčbě využívána antivirotika, která urychlují léčbu. „Ještě jsem se ve své ordinaci s pacientem, který onemocněl prasečí chřipkou, nesetkala. Ráda bych, aby již byla k dispozici očkovací látka, ale krajské úřady a zdravotní pojišťovny ve spolupráci s lékaři zatím sestavují plán, na základě kterého budou přednostně očkovány některé skupiny pacientů,“ řekla nám praktická lékařka pro děti a dorost ze Stříbra Věra Roháčková. „Já sama se rozhodně očkovat nechám,“ dodala Roháčková.

„Příznaky prasečí chřipky se v podstatě neliší od běžného typu chřipky, jen je zde možná poněkud vyšší pravděpodobnost průjmů a zvracení. Infekci virem prasečí chřipky ale bezpečně rozpoznáme pouze na základě laboratorního vyšetření výtěrů z nosohltanu, popř. z krve. V tomto okamžiku rozhodně nejsme v Plzeňském kraji ve stavu, kdy by mělo vycházet do společnosti více osob s ochrannou rouškou na obličeji,“ dodal Pazdiora.

„Očkovací látka bude distribuována mezi praktické lékaře a do očkovacích center nejdříve dvacátého listopadu,“ uvedl vedoucí epidemiologického odboru.

Prasečí chřipka

Onemocnění způsobuje chřipkový virus typu A, konkrétně nový podtyp A(H1N1)v. Obsahuje segmenty genů chřipkových virů prasat, ptáků a člověka v takové kombinaci, která nebyla nikdy dříve nikde na světě pozorována. Inkubační doba viru je cca 7 dní. Původce prasečí chřipky má zřejmě stejné vlastnosti jako virus sezonní chřipky. Nakažená osoba tedy může nakazit ostatní po celou dobu, kdy vykazuje příznaky onemocnění.

Nákaza se šíří kapénkami. Rizikové je tedy pobývat delší dobu v blízkosti kýchajících či kašlajících infikovaných osob, sahat na předměty, které mohou být kapénkami kontaminované (např. kliky od dveří, madla, knihy, stoly…) a následně, aniž si umyjete ruce, se dotýkat vlastních úst, nosu či očí.

Příznaky jsou obvykle podobné normální lidské sezónní chřipce:
• Horečka/zimnice
• Respirační příznaky / dýchací potíže, jako je kašel nebo rýma
• Bolení v krku
Možné další příznaky:
• Bolesti těla (zejména bolest svalů)
• Bolest hlavy
• Třes
• Únava
• Zvracení nebo průjem

Léčba se při běžném průběhu onemocnění neliší od terapie uplatňované při běžné chřipce. Zdravotníci ale důrazně doporučují pacientům zůstat v domácí izolaci, aby se virus neměl možnost dále šířit. Původce prasečí chřipky je citlivý na antivirovou léčbu, která ale nebývá u lehkého průběhu onemocněné nasazována. Antivirotika mohou zmírnit příznaky a zkrátit průběh onemocnění
a jsou nezbytná pro léčbu závažných případů.

Prevence spočívá především v dodržování hygienických návyků, především v častém a důkladném mytí rukou mýdlem či gely na bázi alkoholu. Důležitý je obecně dobrý zdravotní stav, dostatek spánku, minimum stresu, dostatečná fyzická aktivita, kvalitní strava a dostatek tekutin. Člověk by se měl vyhnout blízkémmu kontektu s nemocnými, ale také davovým akcím. Běžné očkování proti chřipce nákaze virem H1N1 nezabrání, očkovaný organismus si ale s onemocněním dokáže snáze poradit.