K 31. březnu letošního roku evidoval v regionu Úřad práce v Tachově 2043 cizinců, kteří jsou zde legálně zaměstnáni.
„Z toho je 361 cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, kteří potřebují pracovní povolení. Dále evidujeme 1446 lidí ze zemí Evropské unie, u kterých má u nás jejich zaměstnavatel ohlašovací povinnost, že je zaměstnal. Registrujeme také 236 cizinců s trvalým pobytem. Také u nich je podle zákona nutná ohlašovací povinnost na úřadě práce,“ informuje Jaroslav Stehlík, ředitel tachovského úřadu práce. V této statistice ale nejsou zahrnuti podnikatelé.
Většina cizinců z mimounijních států je na Tachovsku zaměstnána jako montážní dělníci, či pomahači na stavbách. „Dá se říct, že jde o profese, o které Češi přílišný zájem nejeví. Hlavním důvodem je pro ně neperspektivní výdělek,“ uvedl Stehlík.
Podle některých obyvatel regionu snižují cizinci českou pracovní sílu. „Zaměstnavatel jim nabídne peníze, které o ni rádi přijmou. Pokud by zaměstnal Čecha, jemu by musel zaplatit daleko větší mzdu. Ale to je problém spočívající v levné pracovní síle. Ale taková situace nepanuje jenom v Čechách,“ podotkl šestatřicetiletý Marek Záhorský ze Stříbra.
Právě vyšší výdělky jsou pro cizince hlavním motivem, proč v Čechách hledají zaměstnání. „Za stejnou práci dostanu na Slovensku v přepočtu o dva tisíce korun méně, než tady,“ poukazuje Braňo, šestatřicetiletý stavební dělník ze Žiliny.
Vydělávat si prý ale nemusí jenom stavařinou. „Když jsem přijel do Čech, bral jsem zavděk jakoukoli práci. A to platí i dnes. Lehce se může stát, že o stávající práci přijdu. To hrozí hlavně v zimě. Proto jsem připravený pracovat třeba jako montážní dělník,“ dodal Slovák.
S problémy se na Tachovsku setkal Polák Bogdan Lewandovski. Ten získal práci prostřednictvím agentury SK Expres. Onemocněl a byl nějaký čas v nemocnici. „Když jsem se vrátil, byl jsem ještě na neschopence a agentura mi řekla, abych opustil ubytovnu, protože když nechodím do práce, tak mi nebudou hradit ubytování,“ uvedl Polák, který se na čas stal bezdomovcem.
„Pana Lewandovského jsme upozornili, že pokud je nemocen, musí si ubytování po dobu nemoci hradit sám. Ubytování jsme mu platili ještě dva týdny po dobu jeho nemoci a doporučili jsme mu také, aby se vrátil do Polska, když je nemocen,“ vysvětlil Martin Mišek z agentury SK Expres.
Jiří Kohout, Miloš Němec