„Na volby se připravujeme již od jejich vyhlášení prezidentem republiky. To znamená už devadesát dní před jejich začátkem,“ řekla Deníku Jaroslava Šenovská z Městského úřadu v Tachově, která je zároveň členkou volebního štábu. „Právě na tuto přípravu je přesně stanoven harmonogram, který se musí dodržet,“ dodala Šenovská.

Přípravy na komunální volby jsou již v poslední fázi. V pátek dopoledne se budou upravovat určené volební místnosti. „Mým úkolem je kontrola těchto místností. Jestli jsou zde všechny náležitosti tak, jak mají být,“ uvedla Katuše Filová z odboru vnitřních věcí Městského úřadu Tachov.

V působnosti tachovského úřadu musí Katuše Filová zkontrolovat šestadvacet volebních místností, v samotném okresním městě je jich čtrnáct. Celkem má tachovský okres 84 volebních okrsků.

V nich se o přízeň voličů bude ucházet 1558 kandidátů. Necelou polovinu z nich navrhlo jedenáct politických stran a seskupení, další část (celkem 796 lidí) pak tvoří nezávislí kandidáti, registrovaní ve sdruženích nezávislých kandidátů, případně samostatně.

Volby začínají dnes ve 14 hodin a okrsky se uzavřou ve 22 hodin. Voliči pak mohou své kandidáty podpořit také v sobotu, a to od 8 do 14 hodin. Vybírat osobnosti do nových zastupitelstev obcí a měst je v komunálních volbách možné křížkováním napříč politickým spektrem.