V Tachově bude svatý Martin na koni čekat v 17,30 hodin na náměstí před infocentrem. Lidé se s ním mohou za svitu svých donesených lampionů projít od kašny, kolem restaurace River a dále do parku. Poté ho mohou doprovodit při svatomartinské jízdě zpět na zámecké nádvoří. Zde bude především pro nejmenší účastníky připravené malé překvapení, které každé dítě dostane osobně od sv. Martina. Chybět nebude krátký dětský program včetně oblíbeného malování na obličej a tvořivé podzimní dílničky. V chladném počasí pak mohou velcí i malí společně rozproudit krev při malé diskotéce, kdy se moderování ujme kastelán tachovského zámku Pavel Voltr. „Kdo nemá lampionek, může si jej zakoupit v infocentru na náměstí, otevřeno je ve všední dny do 16h,“ vzkazují organizátoři z řad pracovníků MKS Tachov. K větší pohodě jistě přispěje i stánek u zámku, který nabídne ke koupi teplé nápoje a další občerstvení. Prezentovat na zámeckém nádvoří se budou i tachovské organizace Hospic Západ a psí útulek U Šmudliny Tachov.

Svatomartinskou slavnost chystají každoročně také v Kladrubech. Zájemci o neobvyklou večerní procházku se mohou dostavit na 17. hodinu do prostoru k rodinným domům na kopci nad fotbalovým hřištěm. Odtud se vydají na cestu za svatým Martinem. „Můžeme prozradit, že nejmenší děti se vydají rovnou po světýlkách, které budou cestu lemovat, za svatým Martinem, zatímco na větší děti čeká cestou šifrovací hra, kterou si pro ně připravili kladrubští mniši,“ prozradila Deníku Petra Čechurová, jedna z hlavních organizátorek. Ta dále doporučuje přinést si a svítit na cestu svojí lucerničkou, teple se obléct a přibalit i buřty nebo klobásky, které bude možno si na konci cesty opéct.

Nevšední zážitek čeká na účastníky Svatomartinského lampionového průvodu v Prostiboři. Zde akce začne již v 15 hodin v prostorách obecního úřadu, kde zájemci dostanou možnost vyrobit si k této příležitosti vlastní lampion. Průvod pak od úřadu přes celou náves vyrazí v 17 hodin a dojde k rybníčku za kostelem, do nedávno vzniklé komunitní zahrady. „Na trase budou pro děti připraveny stanoviště s úkoly, v cíli je čeká sladká odměna a chybět nebude pro všechny účastníky ani teplý čaj či svařák,“ vzkazuje starostka obce Barbora Nováková. Ač obec malá, není ani zde vyloučeno, že dorazí Martin na bílém koni. Také v Prostiboři organizátoři počítají se zakončením akce malým ohněm, na kterém si mohou lidé opéct donesené buřty.

A svátek Martina oslaví v předstihu o den dříve 10. listopadu na Přimdě. V 17 hodin vyrazí lampionový průvod z náměstí Jindřicha Kolowrata na hrad Přimda, kde na každého malého návštěvníka bude čekat sladká odměna. (šav)