VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na území CHKO Český les žije sedmnáct druhů netopýrů. V republice pak o sedm více

Přimda - Pravidelné sčítání netopýrů na jejich zimních zimovištích prováděli i v letošní zimě pracovníci Správy CHKO Český les. Podrobnému mapování netopýrů se věnují pracovníci Správy CHKO od počátku vzniku nejmladší chráněné krajinné oblasti

22.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

„V České republice se vyskytuje 24 druhů netopýrů, na území CHKO Český les jich zatím bylo nalezeno 17. Český les není z hlediska zimovišť příliš atraktivní oblastí. Nenachází se zde žádné přirozené jeskynní systémy ani rozsáhlé podzemní prostory po těžbě, ale i přesto bylo v letošním roce při sčítání zaznamenáno 14 druhů netopýrů,“ sdělila Barbora Nováková z přimdské správy CHKO.

Nejčastěji lidé z CHKO počítali netopýry vodního, ušatého nebo černého. „Na jednom z nejvýznamnějších zimovišť na území CHKO bylo napočítáno bezmála šedesát jedinců jedenácti různých druhů.

Na území CHKO a v přilehlém podhůří jsou kontrolovány především drobné sklípky, které jsou posledními pozůstatky po vesnicích bývalého hraničního pásma. Dále to jsou bývalé pivovarské sklepy a drobné opuštěné doly.

„Výjimečný je nález z roku 2006 a to vrápence velkého, který v Čechách trvale nežije. Jedná se o druhý záznam na zimovišti v Čechách a sedmý v České republice po roce 1950. Hnízdní kolonie tohoto druhu se nachází asi osmdesát kilometrů v Bavorsku,“ informovala Nováková.

Další zajímavostí je například zimní kolonie nejmenšího druhu netopýra, netopýra hvízdavého, v podhůří Českého lesa, na zámku v Horšovském Týně. „Data o výskytu netopýrů získaná jednoduchou a efektivní metodou, jakou je každoroční sčítání na zimovištích mají vysokou vypovídací hodnotu nejen o stavu populací jednotlivých druhů netopýrů, z nichž jsou dnes již všechny řazeny mezi ohrožené a zákonem chráněné,“ poukázala Barbora Nováková.

Jsou tak zásadním podkladem pro aktivní ochranu těchto živočichů.

Největší nebezpečí pro netopýry dnes představuje člověk. Ačkoliv se podle Novákové stav naší krajiny zásadním způsobem zlepšil, stále prý v naší krajině chybí například dostatek stromových dutin a dalších úkrytů, a tak se s netopýry lidé stále častěji setkávají v sídlech, na půdách. „Proto je důležité seznámit veřejnost s problematikou ochrany netopýrů, ukázat lidem krásu těchto živočichů a poučit je, jak se podílet na jejich ochraně,“ vysvětlila Nováková.

Ideální příležitostí je již tradiční Evropská noc pro netopýry, kterou Správa CHKO Český les každoročně pořádá ve spolupráci se Základní organizací Českého svazu ochránců přírody Kladská a Správou CHKO Slavkovský les. „Evropská noc pro netopýry je akcí putovní, každý rok se koná na jiném místě. V letošním roce se v Plzeňském kraji uskuteční v pátek 28. srpna v zámeckém areálu v Horšovském Týně,“ dodala Barbora Nováková.

Autor: Josef Holek

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení