Sbírku přivezla ze svého muzea Jana Pechmannová z Nýřan. Z dětství se sběratelce podařilo zachovat dvě hračky – miminko Petříčka a krásnou kloubovou panenku s porcelánovou hlavičkou, která byla velice vzácná. „Do Tachova jsem přivezla poměrně malou část mé rozlehlé sbírky, která čítá tisíce panenek. Na tachovský zámek jsem se snažila vybrat to nejkrásnější, co ve sbírce mám. Pro mě jsou hračky pohlazením po duši a myslím, že pro hodně lidí to také tak působí," představila sběratelka Jana Pechmannová, která staré hračky nejen sbírá, ale také restauruje.

Autorka přivezla průřez historie hraček, aby mohli návštěvníci okusit od všeho něco. I panenky chtějí mít své hračky, nebo také doplňky, které zde nesmí chybět. „Pokud mám výstavku, jsou vystrojené v dobovém oblečení, které jim na míru šije profesionální švadlena. K vidění nejsou tedy jen panenky, ale i jiné hračky," poznamenala.

Vystaveny budou pro oči návštěvníků panenky staré přes sto třicet let i ty ze současnosti. Starou panenku poznáte podle porcelánové hlavičky, nebo také kloubové panenky pocházející z bohatých rodin, celuloidové panny z období Československa a hlavní zastoupení zde mají novodobá miminka – takzvané Reborny.

Rebornové panenky se vyrábějí po celém světě a v limitované sérii, například o třech stech kusech, přesto je každá originál, protože má každá rebornistka k práci jiný přístup a empatii. Všechny reborny mají jména a ve velké většině rovnou dvě.

„Pokud pochází ze zahraničí, a to je naprostá většina, tak mají jedno své jméno a druhé po rebornistce. Má sbírka čítá padesátku takových kusů z celého světa. Pro tachovské návštěvníky jsem přinesla díla českých autorek. Chtěla jsem návštěvníkům přiblížit krásu českých rebornistek," uvedla sběratelka.