Dívka, která navštěvuje strážskou základní školu, je upoutána na invalidní vozíček, od pasu dolu je ochrnutá. Navíc nemůže mluvit. Podle vedoucí průvodkyně zámku v Boru Hanky Muchové dívka prostřednictvím umění vyjadřuje své emoce. Výstava byla jejím velkým snem, proto si její zahájení velmi užila. Mladou umělkyni přijelo v pondělí v podvečer kromě její rodiny, známých, kastelánky zámku a místostarosty Boru podpořit mnoho dalších lidí. „Martinka byla během vernisáže moc šťastná. Výstavu obdivovala, usmívala se, hladila nás. Že se může takto prezentovat, je pro ni něco neskutečného. Jak mi později sdělila její maminka, dívka chtěla celý večer na dvoře tančit. Jistě to pro ni byl velmi silný zážitek, ostatně jako pro nás všechny,“ řekla Deníku kastelánka borského zámku Galina Marianna Kortanová.

Lán pole shořel u Nahého Újezdce na Tachovsku
Lán pole shořel u Nahého Újezdce na Tachovsku, za několik desítek minut

První výstavu svých děl měla školačka instalovanou právě na Základní škole ve Stráži. „Mou kamarádku, ředitelku školy Hanu Pilařovou, napadlo, že by byla škoda, kdyby se poté obrazy někam uschovaly. Chtěli také žákyni více zviditelnit. Nejen z pohledu výtvarnice, ale aby měla dívka možnost prezentovat se jako postižená,“ popsala zrod nápadu Kortanová s tím, že podobné záležitosti podporuje. „Dohodly jsme se tedy, že využijeme prostor v předsálí, který míváme v srpnu volný,“ dodala.

Kromě výstavy těchto obrazů mohou návštěvníci zhlédnout i expozici Zámecká mučírna, která je instalovaná do poloviny září v hradním sklepě. K vidění jsou různé mučicí nástroje, skřipce, nástroje sloužící k vypalování cejchů, pásy cudnosti či koza, která trestala třeba nevěrnice. Autorem výstavy je historik a badatel Libor Marek, který připravil i doplňující texty. Prohlídky se konají denně v určených časech, nebo dle domluvy v pokladně zámku. „Výstava ale není vhodná pro děti mladší deseti let,“ upozornila hlavní průvodkyně Hana Muchová.