„Žulový kříž je popisován v knize Kamenné kříže Čech a Moravy na straně 311 pod číslem 0683 Malý Rapotín,“ upozornil Deník amatérský badatel František Soukup. „V knize se píše – malý žulový kříž pravidelného tvaru s mírně rozšiřující nohou. Rozměry: 70×40×15 cm. Stojí východně od Malého Rapotína nad hlubokým úvozem, který prochází nad severovýchodním okrajem Jiřského rybníka. Tento údaj už není pravdivý. Starý smírčí kříž totiž někdo ukradl,“ uvedl dále Soukup.

„Zda už kříž stojí u někoho na zahradě, nebo ho někdo prodal do ciziny, nevím. V každém případě je to velká škoda. Smírčí kříž nad úvozem staré Zlaté cesty vytvářel nádhernou dominantu jednoho z posledních zachovalých úseků této cesty,“ uvedl dále tachovský badatel.

Deník upozornil na zmizelý kříž Policii České republiky. „Zmizení či krádež tohoto kříže nám zatím nikdo nehlásil, ale podnětem se budeme určitě zabývat,“ sdělila tisková mluvčí tachovské policie Dagmar Jiroušková.

František Soukup netuší, v jakém období mohla kamenná památka zmizet. „Možná, že rybáři u rybníka, nebo obyvatelé Malého Rapotína se všimli někoho, kdo kříž odvážel. Pokud někoho viděli, nebo tento kříž u někoho viděli, neměli by si to nechávat pro sebe. Kříž by se měl vrátit zase na původní místo,“ míní badatel. Ten upozornil na podobný případ, který se stal před lety ve Vítkově. „V roce 1990 byly ve Vítkově také ukradeny dva staré smírčí kříže. Trvalo tři neděle, než se za pomoci tachovských občanů podařilo vypátrat zloděje, který je pak vrátil. Nyní tyto smírčí kříže, kterým se také říká celní kola, jsou nádhernou perlou Vítkova. A Vítkované si jich náležitě váží,“ uvedl Soukup.