VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad padlými se tyčí nový kříž

Stará Knížecí Huť – Nový kříž nad hrobem sedmatřiceti padlých při pochodu smrti na okraji Staré Knížecí Huti je od soboty znovu vysvěcen.

20.11.2011
SDÍLEJ:

Ve Staré Knížecí Huti vysvětili nad hrobem nový kovový křížFoto: DENÍK/Josef Holek

Mrtví sem byli uloženi v závěru druhé světové války, na jaře 1945. Přivezl je sem nacistický náklaďák. Pak Němci živé vězně donutili, aby svým kamarádům vykopali hrob. O rok později jsou těla exhumována a přenesena pod Tachovskou mohylu.

Letos v létě se ale skupina historiků z plzeňské Západočeské univerzity vydala místo prohledat. Ve zhruba dvoumetrové hloubce narazili na vrstvu vápna. „To bylo do jámy nasypáno buď samotnými esesmany nebo o rok později lidmi, kteří prováděli exhumaci. Jistojistě ale šlo o hygienický krok,“ řekl tehdy archeolog Michal Rak. „Prozatimní nálezy tvoří úlomky keramiky, lovecká nábojnice, útržek látky a část lžičky. Ovšem jedinečným nálezem je kožená pánská polobotka,“ doplnil.

Dalším místem, kterým se mladí vědci pod vedením Jiřího Nenutila zabývali, byl městský hřbitov sv. Anny ve Stříbře. Své závěry pak prezentovali na konferenci, která se taktéž v sobotu konala v tachovském muzeu. Jedním z nich je i vytvoření výstavy, která bude putovat po celé republice. „Jmenuje se Nezapomenutí mrtví. Výběr z této výstavy budeme dokonce prezentovat ve středu na mezinárodní konferenci v německém Bad Arolsenu,“ uvedl historik Nenutil. „Tam je totiž Centrální pátrací ústředna a ústřední archiv OSN, který se týká druhé světové války,“ doplnil s tím, že jde o první konferenci, která bude o pochodech smrti.

Když jsme hovořili o hmotných nálezech, tak na jejich základě vědci rozvinuli hypotézy, které si ale nemohou zatím ověřit. „Ale tím, že se posouváme dál, že výzkum neskončil, je nyní nesmírně zajímavé, že nás pozvali právě do Bad Arolsenu,“ řekl. „V podstatě jsme našli další podklady pro další výzkum. Je ale otázkou, zda na něj seženeme prostředky.“

Dalším výstupem z obou projektů bude vydání dvou knih. „Jedna z nich je o pochodech smrti na Tachovsku. Je už ale zařazená do určitého evropského kontextu,“ sdělil. Největším cílem mladých vědců je stát se součástí vědecké sítě a dokázat zpracovat otázku v celé šířce.

Autor: Josef Holek

20.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení