Tvrzení, že se s hasičskou Tatrou dá projet ke Kosímu potoku, se nepotvrdilo. Padlo tak jedno z navrhovaných řešení, kde čerpat vodu v případě požáru v Křínově. S hasičijsmesekvodnímuzdroji vydali. Pokušitelem štěstí byl Martin Tomášek, řidič šestadvacetitunové hasičské Tatry. „Je to tady hodně zarostlé a úzké. Vůbecnevím,kekterémukraji se mám víc přiblížit, abych nespadl do příkopu,“ řekl nám své pocity Tomášek po ujetí padesáti metrů z přístupové cesty k náhonu, odkud by měli hasiči čerpatvodu.

Dál už to nešlo. „Odřel bych autu bok o větve. Navíc můžu rozbít majáky, nové stojí čtyřicet tisíckorun,“upozornil. „Pokud by šlo o život, tak bych techniku obětoval, ale pro nic za nic to neudělám,“ uvedl Josef Švarcbek, zastupitel a velitel dobrovolných hasičůvPlané. O pár metrů níže je situace pro cisternu ještě komplikovanější. „Přiznávám, že kdyby radní prořezali a cestu upravili, tak by se v létě a za dobrého počasí tudy pro vodu jezdit mohlo. V zimě jsme ale bez šance,“dodává. „Otázka je, jestli se budeme mít kde otočit.

Deset minut nám trvá naplnit cisternu a třicet minut bychom potom couvali. To je pro lidi pozdě,“ vyjádřil seTomášek.„Navícby mohlo dolů jezdit jen jedno auto a ta další by čekala nahoře,“ dodal. „Myslímsi, žebyměstuvyšlo levněji, kdyby rybník opravilo. Renovace vozovky a prořezávka vyjde na víc,“ míní MartinTomášek. Dalším návrhem bylo čerpat vodu z vodojemu, i to hasiči zamítají. „Pro použití bychom museli vydesinfikovat celou cisternu. Při čerpání by mohlo dojít ke kontaminaci pitného vodního zdroje.

A řekněte, kdo se při požáru bude navíc shánětpoklíčích,“ řeklŠvarcbek. Obyvatele Křínova tahle situace přestává bavit, chtějí mít požární nádrž s vodou a šanci ochránit svůj majetek. „Problém s požární nádrží se tady řeší minimálně deset let. Radní nám v rybníčku opravili čap, ale k čemu nám je když nemáme vodu,“ míní Karel Kolerus z Křínova. Místní obyvatelé se o okolí rybníčku starají. Voda ale chybí. „V každé obci mají vodní zdroj plný, jen my nemáme nic,“ říkají lidé z vesničky. „Věřím tomu, že kdyby sem město navezlo jíl, tak by si to občané sami upravili,“ dodal Kolerus.

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. „Je to vedené jako požární nádrž. Pokud by se něco stalo, mohl by se někdo na Plané i hojit,“ konstatoval Martin Tomášek, zástupce velitele dobrovolných hasičů v Plané.