VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Najednou se u nás začaly objevovat žádosti o výstavbu rodinných domů

Benešovice – Pro obec Benešovice je charakteristických několik věcí.

13.2.2013
SDÍLEJ:

Miroslav JančaFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Třeba blízkost dálnice D5, kdysi vyhlášený motorest, jehož lesk se obec snaží navrátit, státní silnice rozdělující ves na dvě části. Tím nejznámějším je zřejmě kaplička Panny Marie. Ne pro stavbu jako takovou, ale pro experiment, který v roce 1974 prodělala. Tehdy byla kvůli rekonstrukci silnice přestěhována o 82 metry. Přesunutí posloužilo jako generální zkouška pro pozdější přesun velkého kostela v Mostu.

A Benešovice se možná stanou brzy proslulé další dominantou. Jak už bylo v médiích avizováno, u dálničního exitu se chystá stavba obřího nákupního a volnočasového komplexu s množstvím obchodů, služeb, mateřskou školkou, ledovou plochou, restauracemi. Údajně by zde mělo najít práci až tisíc lidí.

Na otázky týkající se chystané stavby i dalších aktualit nám při naší návštěvě odpověděl starosta Benešovic Miroslav Janča.

Pane starosto, v jaké fázi se v současné době nachází chystaná výstavba nákupního komplexu?

Tak tohle je pro nás samozřejmě stěžejní a aktuální téma číslo jedna. Ale se zástupci investorů jsme se dohodli, že k tomu zatím žádné informace zveřejňovat nebudeme. Je dokončena studie, chystá se její veřejná prezentace, ale více k tomu zatím nemohu říci, nejsem k tomu oprávněn.

Co dalšího tedy hýbe veřejným životem v Benešovicích?

Připravujeme novou bytovou zónu ve východní části obce. Je k tomu i změna územního plánu. V souvislosti s informacemi o nové obchodní zóně se začalo objevovat stále více žádostí o individuální výstavbu rodinných domů. Máme teď ve východní části k dispozici třináct parcel o průměrné výměře tisíc metrů čtverečních. Už jsou i zaměřené, budou probíhat jednání o směnné smlouvě s majitelem pozemků za ornou půdu. Obec má pozemky, které by mohla na výměnu nabídnout. Dále se budou vyměřovat další pozemky v západní části obce. Tam se bude kvůli odhlučnění od dálnice a obchodní zóny zalesňovat.

Jak budete zájemcům parcely přidělovat?

Až budou pozemky připravené, až veškerý proces projde a schválí jej zastupitelstvo, budeme o záměru prodeje pozemků informovat a ze zájemců vytvoříme pořadník.

Chystáte v letošním roce nějakou větší investiční akci?

Dál chceme investovat do motorestu. Letos se v něm budou měnit všechna okna. Ta dřevěná nahradí plastová. V sále na okna přibudou venkovní rolety. To kvůli promítání. Veřejně se tam totiž sledují sportovní přenosy a má to úspěch, sjíždějí se sem i lidé z okolí. Výměna oken na motorestu nás bude stát kolem čtyř set tisíc.

Vím, že nájemci motorestu se tady poměrně často střídají. Máte teď někoho stálého?

Právě že momentálně nemá restaurace žádného provozovatele. Na akce konané v sále máme vždycky provozovatele zajištěného, ale s restaurací je to horší. A to obec účtuje jenom nájem, který není podle mého názoru nijak velký. Ale v klidu si teď budeme shánět nového provozovatele a chceme takového, aby fungoval na úrovni, aby se tu vařila teplá jídla a motorestu se zase vrátila pověst, kterou měl.

Jak vám v obci funguje prodejna potravin?

Ta naštěstí funguje. Udělali jsme dobře, že jsme ji kdysi koupili od Jednoty. Provozuje ji jeden místní živnostník a má otevřeno denně, dokonce i na krátko v neděli. Lidi tam nakupovat chodí, i když většinou ta starší generace.

Chystáte ještě nějaké investiční akce?

Budeme dělat ještě kus kanalizace k parcele, na které už se staví rodinný dům. Kanalizace se bude prodlužovat také v Lomu, kde máme v rezervě šest stavebních parcel a tři zájemce o výstavbu. Voda a elektřina už je k pozemkům přivedena, zbývá kanalizace. A dalších šest parcel máme v osadě Pražka, kde žijí pouze čtyři lidé, ostatní objekty slouží k rekreačním účelům. A chtěli bychom, aby to zůstalo pokud možno zachováno.

Autor: Jiří Kohout

13.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Na snímku hlasoval Plzeňan Marian Bradáč, který v jedné z komisí také zasedal coby místopředseda.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení