Zjistily totiž, že desítky let staré bytovky je efektivnější prodat za odhadní ceny stávajícím nájemníkům, než každoročně financovat rozsáhlé opravy.
„My jsme před prodejem dvou starších bytovek na začátku letošního roku odstranili už pouze havarijní stavy na střechách, dělalo se třeba opláštění komínů. To byly poslední peníze, které jsme investovali,“ potvrdila starostka Částkova Kateřina Holetová.
Částkov byty už začal prodávat, ze čtrnácti už mají dva byty své nové majitele.


Prodej chystá i Staré Sedliště. Podle zdejší starostky Stanislavy Fojtíčkové se i tady budou řídit znaleckými posudky. Pokud všechno půjde, jak má, nájemníci by se mohli stát majiteli do konce letošního roku.


„Předpokládáme, že nejdražší byty budou ty největší, cena by se mohla pohybovat do 300 tisíc korun,“ odhadla první dáma zdejší radnice.
V uplynulých letech došlo na Tachovsku k masovému výprodeji bytů. Prodávaly obce, města, i organizace, jako třeba Pozemkový fond.
Tam, kde ale domy získali podnikatelé k dalšímu pronajímání, mají dnes nájemníci velké problémy. Noví majitelé domy takřka neopravují, zato nájmy zvyšují pravidelně.


„V bytě jsem měla plísně, chtělo to vyměnit okna, ale majitelka výměnu nechtěla zaplatit,“ popisuje mladá žena, zkušenost s bydlením v soukromé bytovce v Benešovicích.
Koupě bytů od obce je výhodná, znalecké odhady totiž respektují jak stáří domů, tak lokalitu, kde stojí.
Díky tomu například v Částkově prodávají byt o rozloze 46 metrů čtverečních za 79 tisíc korun, a byt velikosti 79 metrů čtverečních za 140 tisíc. „Lidé ze začátku namítali, že reálná cena bytů je jako cena ojetého Favoritu, tedy kolem 20 tisíc korun, ale nakonec prodejní cenu budou respektovat všichni, nikdo neřekl, že si byt neodkoupí,“ poznamenala starostka Holetová.