Najít dobrého zručného řemeslníka, navíc s odborným vzděláním, je na Tachovsku v současnosti velký problém. Například zedníci, klempíři, kominíci nebo ševci jsou zcela nedostatkovým zbožím. I samotní řemeslníci tvrdí, že mají nedostatek nástupců.

„Jsem kvalifikovaný kominík. Na celý okres jsme pouze čtyři. Jezdíme i do sousedních okresů a nástupce nemáme,“ řekl kominík Jiří Reil z Plané.
„Zvedají se ceny plynu. Lidé hojně přechází zpět k topení na pevná paliva a ty komíny se potom čistit musí,“ doplnil Reil.
Klempíři jsou na tom obdobně. „Je nás velmi málo. Toto řemeslo sice dělá spousta lidí, ale vyučených odborníků je na okrese málo. Práce mám tedy dost,“ řekl Deníku plánský klempíř František Přibáň.

Nedostatek zedníků hlásí i odborné školy. „V letošním roce se nám na zednický obor nikdo nepřihlásil. Za pár let nebudou žádní zedníci. A když, tak je budeme vyvažovat zlatem. Je to obecně platný trend. Stejná situace panuje i na jiných odborných školách. Na druhou stranu máme dostatek studentů, kteří se hlásí do ostatních oborů. Máme plné stavy truhlářů, nebo elektrikářů. Ale zedníků je prostě málo,“ informovala ředitelka Centra odborné přípravy ve Světcích Jana Hrčková.

Pavel Flaška, který je vyučeným zedníkem, slova Hrčkové potvrdil.
„Zedníci dnes vůbec nejsou. Nikdo to nechce dělat. Je to přeci jen špinavá a namáhavá práce. Slušného zedníka v současné době opravdu neseženete,“ uvedl Flaška.

O tom, že řemeslníků je nedostatek, ví své i Jana Lužná z Tachova, která občas potřebuje opravit zařízení domácnosti. „Najít instalatéra, topenáře, nebo elektrikáře je nadlidský výkon. To nemluvím o zednících. Ti snad neexistují,“ řekla Lužná.
S názorem Lužné souhlasí i Alena Kohoutová. „Nemohu sehnat kvalifikovaného a hlavně kvalitního řemeslníka. Nejlepší je jít do knihkupectví, koupit si knihu a udělat si všechny práce podle ní,“ řekla.