„Při kontrole linkového autobusu Košice – Londýn našli plzeňští celníci v zavazadlech dvou slovenských cestujících 36.040 cigaret a doutníků pocházejících z Ukrajiny," upřesnila mluvčí Celního úřadu Plzeň Jitka Blahutová.

Cestující chtěli podle jejích slov tabákové výrobky přepravit do Anglie. „Přeprava neznačených tabákových výrobků, což znamená tabákové výrobky zcela bez kolků nebo s cizími kolky, je v rozporu se zákonem o spotřební dani, a v tomto případě představuje únik na spotřební dani ve výši 81 tisíc korun, který budou muset Slováci zaplatit," dodala mluvčí.


Druhý případ z pátečního odpoledne je ještě v šetření. V nákladním vozidle se slovenskou registrační značkou byl podle dokladů přepravován perlit pod květiny. Vozidlo mířilo do Velké Británie, kam měl být dopraven i náklad. „V nákladním voze celníci našli 1.600 kilogramů tabáku. Jednalo se o ještě nezpracovaný tabák, který byl naložen ve velkých balících v černé folii na pěti paletách v přední části nákladního vozidla," upřesnila Blahutová.

Pokud se rozborem odebraného vzorku v celně technické laboratoři potvrdí, že se jedná o tabák vhodný ke kouření, činí únik na spotřební dani bezmála 2,9 milionu korun.