„Zub času se podepisuje na všech hodnotách, povětrnostními podmínkami a vlivem počasí se podepsal i na našem židovském hřbitově. Židovských náhrobků je v něm osmdesát pět, opravy se budou týkat asi dvaceti z nich. Nakloněné náhrobní kameny chceme opět postavit a viditelné praskliny, které na nich přibyly, necháme odborně restaurovat,“ řekl Deníku starosta obce Svojšín Karel Petráň, pod který židovský hřbitov patří.

A protože je židovský hřbitov zapsán na seznam kulturních památek Ministerstva kultury, musí obec Svojšín zaručit některé stavební postupy v souladu s stanovenými podmínkami revitalizace. V těchto dnech si proto nechala zpracovat restaurátorskou zprávu, která slouží zároveň jako podklad pro získání dotace na další obnovu hřbitova. Žádost o dotaci bude podaná na Ministerstvo kultury a měla by pokrýt až devadesát procent z předpokládané stotisícové investice. „Z rozpočtu obce by na investici měla jít nepatrná částka, většinu prací ale udělají naši lidé a nadšenci ve svém volném času. Odborně si necháme pomoci pouze s restaurováním popraskaných náhrobků,“ vysvětlil starosta.

Obec Svojšín židovský hřbitov komplexně revitalizovala přibližně před deseti lety za účasti účastníků mezinárodního workcampu. „Nápad revitalizovat židovský hřbitov přišel už v roce 2003 díky Sdružení za obnovu vesnice. Ve spolupráci se sdružením Inex se podařilo učinit první kroky k jeho záchraně a obnově. Během léta pak dobrovolníci z mnoha zemí světa ve spolupráci se svojšínským občanským sdružením uskutečnili zmíněný workcamp, během nějž bylo místo vyčištěno a zpřístupněno,“ připomněl svojšínský starosta a dodal, že si v obci váží památek předků a chtěli by je zachovat i pro další generace. „Vyhlášením za kulturní památku židovský hřbitov vlastně získal punc nedotknutelnosti, památka je chráněná státem,“ uzavřel Karel Petráň.