„Už v loňském roce jsme Mariánský sloup začali restaurovat. Do celkové restaurátorské práce spadalo očištění, domodelování, barevná retuš, konzervace povrchu. Některé práce jsme museli dělat rovnou na místě. Socha byla oficiálně dokončena v pátek," říká restaurátor Jaroslav Šindelář.

Náměstí je tedy hotovo a slavnostně se bude pro veřejnost otvírat v pátek 14. června, v 16 hodin.

V uplynulých čtrnácti dnech byl posypány a zameteny spáry položených kostek. Byly namontovány sloupy a výložníky veřejného osvětlení, osazeny dělící zdi za vodními zrcadly a přesunutý elektrorozvaděč na zadní stěnu dělící zdi, zároveň se dokončují dlažby. Současně pokračují sadové úpravy včetně umístění ochranných mříží ke stromům. I nadále pokračuje montáž obkladu vodních zrcadel, dle harmonogramu by měly být hotové koncem příštího týdne včetně montáže světel, napuštění vody a kompletního odzkoušení funkčnosti. Byly provedeny první zkoušky vodních výtrysků, jejichž funkčnost ihned důkladně zkontrolovaly na náměstí přítomné děti. Příští týden se bude pokračovat v seřizování výtrysků a celé vodní technologie, při kterém už chce dodavatel současně proškolovat obsluhu.

Lidem, kterých jsme se na místě zeptali, se nové náměstí líbí, přece jen na něj čekali dlouho. „Nové náměstí se mi opravdu moc líbí. Ale přijde mi, že je tu zbytečně moc prostoru. To všechno na úkor parkování," sdělila Deníku obyvatelka Eliška Kalkusová.

Naopak jiný názor má Jan Horšovský ze Stříbra: „Mě se to tu líbí a jsem rád, že je to prostorné a nemusíte kličkovat mezi auty. Určitě to přiláká turisty."