Ti, kteří se dokáží s pečlivostí věnovat jakémukoliv řemeslu, ať už pletení košíků, opracovávání dřeva či umělecké keramice, mají možnost získat certifikovanou značku Místní výrobek ze západu Čech. „Cílem je ukázat, že i lidé z našeho regionu jsou velmi šikovní a jejich produkty jsou mnohdy mnohem lepší a kvalitnější, nežli může třeba nabídnout hromadná pásová výroba,“ uvedla koordinátorka značení z Místní akční skupiny Český Západ – Místní partnerství Kateřina Kvasničková.

Certifikované – domácí výrobky bývají nejčastěji prezentovány na hromadných akcích při poutích, slavnostech a podobně. „Výrobci mají své stánky, a tím zboží nabízejí na veřejnosti. Ale samozřejmě je lidé mohou také kontaktovat přes telefon či emailovou poštu,“ řekla Kvasničková.

Tachovsko je prý dobrou kolébkou řemeslníků. „Naši značku už vlastní přes dvě desítky zdejších výrobců. Mohla bych mimo jiné jmenovat například výrobce přírodních mýdel z Krasíkova, šperky z Pytlova, voňavé hračky z Olbramova nebo tkané koberce z Chodové Plané a řadu dalších. Všech těchto lidí si opravdu vážím, umí vyrobit jedinečné a i originální zboží,“ dodala Kvasničková.

Řemeslníci si společné sdružení s certifikací chválí. „Je to dobře, jednak se mezi sebou trochu známe, ale hlavně se dostáváme do povědomí lidí. Certifikovaná značka věštinou kupující zaujme a vyptávají se, co to znamená,“ uvedla Zuzana Vávrová z Pytlova, která vyrábí doma šperky z drátků a korálků. „Lidé také hodně reagují na tabulku našeho bydliště. Řeknou Pytlov, to je tady ten náš u Černošína, to známe. Pak i kupují. Nejvíce se prodej daří na dobře udělaném jarmarku, jako byl ten na Krasíkově, kde byli jen čeští prodejci. Pokud jedu někam, kde je mezi trhovci i hodně vietnamských obchodníků, tak je vidět, že lidé nekoukají na kvalitu, ale hledají levné věci,“ myslí si Vávrová.

Rozhovory s řemeslníky a domácími výrobci z regionu budeme postupně zveřejňovat v Deníku.