Páté místo pro Tachov a osmé pro Stříbro. To je výsledek soutěže Město pro byznys 2008, ve které se utkalo 15 měst z celého kraje. Vyhrály Klatovy před Plzní.

Města byla hodnocena na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí. Žebříček zahrnuje podporu podnikání ze strany regionálních správ, porovnává podnikatelské prostředí, situaci na pracovním trhu, atraktivitu lokality, cenové podmínky a výsledky výzkumu na radnicích a mezi podnikateli. „Průzkum ukázal, jak jsou podnikatelé spokojeni s prostředím a pracovními silami,“ uvedl Jan Herzmann ze společnosti Factum Invenio, která průzkum provedla.

Jednou ze šesti hodnocených oblastí byla Kvalita lokality. Tu vyhrálo Stříbro. „Město nabízí turistům vysoký počet lůžek v ubytovacích zařízeních, sportovní a kulturní vyžití a nízký počet pacientů na jednoho lékaře,“ vysvětluje se v hodnocení.

Celkově skončilo Stříbro uprostřed tabulky, na osmém místě. Podle starosty Miroslava Nenutila je to úspěch. „Byli jsme v takové anketě posuzováni poprvé, proto považuji umístění za úspěšné. Myslím, že státní správa je v našem městě na standardní úrovni a ve službách pro veřejnost je stále co zlepšovat, ale to není jen na městě, ale také na podnikatelích,“ doplnil Nenutil. Kategorie Kvalita lokality byla pro Tachovsko vůbec nejúspěšnější, neboť kromě vítězství Stříbra zde obsadil Tachov třetí příčku.

I když Tachov byl celkově pátý, v kategorii Podnikatelské prostředí skončil třetí za Plzní a Domažlicemi. Podle Františka Matouška, který má zkušenosti s podnikáním v Tachově i v Plané, je prostředí všude srovnatelné. „Podnikám léta a vím, že všude je chléb o dvou kůrkách,“ řekl nám. „Pro mne je například otázkou přežití to, jak se vydaří počasí. Ale podmínky jsou prakticky všude stejné. A jaké prostředí si živnostník vytvoří, v takovém pracuje. Náš region je specifický v tom, že je v pohraničí. I když se otevřely hranice, v pohraničí jsme zůstali. Ve vnitrozemí je podnikání možná výhodnější, ale záleží na každém, jak se k tomu postaví,“ uvedl Matoušek.

Projekt vznikl jako reakce na potřebu monitorovat regionální iniciativu a ukázat, jak se místní správy podílí na zlepšení podnikatelského prostředí.