„Letošní sezona byla z hlediska počtu návštěvníků úspěšnější než předchozí, přesná čísla však zatím nemáme, to až vyjedeme z počítače poslední statistiky," sdělila kastelánka zámku Galina Marianna Kortanová.
Speciální sobotní prohlídky nepředstavovaly scénky vycházející ze života a událostí spojených přímo se zámkem v Boru. „Připravujeme si scénky korespondující s historií, někdy i trochu pohádkové příběhy a podobně. Letos máme scénky od gotiky po rokokové období, tančíme Carmen a hraje se středověká hudba," dodala.


Na přípravách se podílejí už tradiční skupiny Korbel, Mericia a Balteus, které už patří k organizátorům. „Ale vždycky zveme ještě někoho dalšího, takže dneska tady máme Equites z Chomutova, což je profesionální šermířská skupina, která dnešní program zpestřila. A letos navíc máme před hlavním vchodem do zámku kováře, který ukazuje svoje řemeslo a také sami návštěvníci si je mohou vyzkoušet," uvedla kastelánka.
Scénář se připravuje dopředu tak, že každá z účinkujících skupin předvádí scénky z jiného historického období, samotná vystoupení si připravují samy skupiny. Na přípravách a účinkování se podílí kolem padesáti osob.
Největší odměnou pro účinkující a přípravný štáb je posezení po skončení prohlídek, kdy všichni zhodnotí sezonu nejen na zámku, ale také sezonu vystupování jednotlivých zúčastněných skupin. „Je to odreagování, něco jiného, než tradiční šermířské a taneční akce."


Sobotní večer na borském zámku nabídl celkem pět prohlídek, každá s kapacitou padesáti lidí. „Zájem byl strašně veliký, takže přemýšlíme, že příští večerní prohlídky bychom udělali dvoudenní, aby měli šanci se sem dostat všichni zájemci," dodala kastelánka.


Večerní oživené prohlídky s programem a kostýmovanými scénkami zažili v sobotu také návštěvníci kláštera a klášterního kostela v Tachově. Pořádalo je Muzeum Českého lesa, které v objektu kláštera sídlí. Podrobněji o nich budeme informovat v některém z příštích vydání Tachovského deníku.