Průzkum jižního předměstí Tachova odhalil celou řadu nových věcí. Na jejich objevech se svojí trpělivou mravenčí prací podílel archeolog Nikola Rayman, který Deníku poskytl rozhovor přibližující jeho práci i přípravu vlastní výstavy.

Kde jste našli exponáty, které budou vytaveny u vás v muzeu?

Většina nálezů pochází z archeologického výzkumu míst bývalé Rybeny a blízkého okolí. Mimo několika málo, které připomínají samotné období Rybeny a pivovaru.

Z jakého historického období nálezy jsou?

Nejstarší nález je z druhé poloviny třináctého století. Nejmladší, co zde bude k vidění, je ze století osmnáctého.

Co mohou návštěvníci výstavy v muzeu vidět?

Průřez veškerými nálezy, co jsme našli. Počínaje tradičními keramickými nálezy, dřevěné věci, sklo, číše, kovové předměty. Budou zde k vidění také předměty, které jsme objevili v odpadní jímce. Jde o hrnce, z větší části se je podařilo zrekonstruovat. Části lahví a číše. Také biologický materiál.

Jaký biologický materiál?

Jde například o nález pecek z ovoce, podle toho si dokážeme udělat představu, co ti lidé ve středověku jedli. Jde o pecky švestek, višní nebo třešní.

Je možné říci, kolik exponátů bude vystaveno?

Přesný počet ještě nemám, ale počítám, že to bude něco ke dvěma stům předmětů.

Co bude nejzajímavějším exponátem?

Myslím si, že si každý najde to své. Těžko říci, ale zajímavé jsou určitě kachle. Bude zde průřez od první poloviny patnáctého století až do poloviny osmnáctého století, jak vypadala kamna.

Jaké jsou nejčastější nálezy a co je vzácností?

Nejčastějším je keramika. Hodně fragmentuje a pak je možné nalézt hodně kousků. Železo drží v jednom kuse a není ho tak snadné nalézt. Nálezy dřeva, kůže a látek jsou naprosto vzácné. To vyžaduje naprosto specifické prostředí pro uchování. Shodou okolností jsme našli i kusy kůže, tak budou také k vidění. Jde o části bot a také o pouzdro buď na nůž nebo na brousek.

Co představíte, kromě vlastních exponátů?

Návštěvník v muzeu uvidí také práci archeologů přímo na místě nálezů, následné zpracování exponátů a dokonce i recepturu na pokrm, co vařili ve středověku. Uvidí i jak vypadala taková středověká kuchyň.

Vernisáž výstavy Co se skrývalo pod Rybenou se uskuteční 1. února v Muzeu Českého lesa. Začátek je v 17 hodin. Výstava potrvá do konce března letošního roku.