Na Tachovsku je bez práce bezmála dva tisíce lidí. V průběhu července se nově zaevidovalo na pracovním úřadě 280 osob, to je o 90 uchazečů více než v červnu. „Je to běžný měsíční nárůst v evidenci nezaměstnaných. Ve statistice se nám objevila první vlna absolventů,“ vysvětlil Eduard Šimůnek z Úřadu práce v Tachově.

Krach firem Adex v Lomu u Tachova a Lunaru ve Stráži na počátku srpna se prý nijak výrazně neprojeví. „Trh práce to ovlivní jen dočasně a lokálně. Věřím, že do konce roku se to srovná. O práci přišlo přibližně sto čtyřicet lidí a ne všichni se budou evidovat u nás na úřadě. Někteří zaměstnanci byli i z jiných okresů,“ dodává Šimůnek. V současné době je na Tachovsku skoro sedmi set volných pracovních míst. Na jedno pracovní místo tak připadá 2,9 uchazečů o práci.

„Volná místa jsou především v průmyslové zóně na Nové Hospodě a v Tachově. Nejvíce se zaměstnavatelé shánějí po skladnících, montážních dělnících i dělnících do výroby či svářečích,“ dodává. Více nezaměstnaných je v současné době žen, než mužů. Tvoří 53% z celkového počtu uchazečů. „Vysoká míra nezaměstnanosti u žen je ovlivněna ročním obdobím. Přes sezónu je více práce pro muže, na zimu se to zase změní,“ konstatoval Šimůnek. „Na Tachovsku se práce hledá obtížně.

Pokud je vám navíc přes padesát, jste téměř bez šance. Jsem v důchodu, ale snažím si i přivydělat nějakou korunu navíc. Rozhodla jsem se proto hledat práci v jiném regionu,“ řekla nám Jitka Sedláčková z Halže.