VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebe nad Tachovskem křižují vzácní opeřenci

Tachovsko - Orlu mořskému vadí hlavně těžba dřeva, huse divoké hrozí i nepůvodní predátor – mýval.

23.5.2012
SDÍLEJ:

Orel mořský. Záběry z kontroly a kroužkování.Foto: Archiv Karla Makoně

S jistou dávkou štěstí je možné vidět ve vzduchu nad Tachovskem některé vzácné druhy ptáků. Jde o orla mořského a husu divokou. Opeřence, kteří se u nás, kousek od Tachova, začínají usídlovat. A ornitologové z toho mají radost. Začínají se totiž dostavovat výsledky dlouholeté péče, jejíž začátky sahají až do doby před třiceti lety. „Například husa divoká byla koncem osmdesátých let minulého století téměř vyhubena v rámci celé dnešní Evropské Unie," upozorňuje ornitolog Karel Machač. Tou dobou začali odborníci chovat husy divoké v takzvaných polodivokých podmínkách. Usilovali o návrat vzácných ptáků do přírody. „A povedlo se. Začali se objevovat ve volné přírodě a to i u nás na Tachovsku. Pozoruji je zde už čtyři roky. Nejprve první pár. Pak husu vodící housátka po trávě. Vloni už u Tisovských rybníků byly tři a letos jsou tu čtyři páry hus divokých," říká ornitolog. Podle Machače se husy na Tachovsku dobře uchytily. „Housátka, až dorostou, budou ta místa považovat za svůj domov."

Z jihu na Tachovsko

Odborníci tvrdí, že čtyři páry vzácných hus jsou s ohledem na minulost významné množství. Tito ptáci dorůstají délky až devadesáti centimetrů a mohou mít rozpětí křídel i sto osmdesát centimetrů. „Husy sídlily hlavně na Jižní Moravě a v Jižních Čechách. Nejblíže k Tachovsku se vyskytují nyní na Chebsku u Jesenice," poukazuje ornitolog na místa.

Hrozbou pro husy divoké jsou predátoři a také činnost člověka. „Hnízdí v okolí rybníků, kde hnízdo může zatopit velká voda po přívalových deštích. Predátoři jim mohou zlikvidovat snůšku, lišky mohou sebrat housata. Navíc se přidává i nepůvodní druh a tím je mýval," vypočítává nebezpečí Machač.
V období růstu mláďat se husy nesmí střílet. „Hovoří o tom myslivecký zákon. Pak se ale i tyto vzácné husy mohou stát lovnou zvěří. Zatím ale je mezi myslivci tolerance a pochopení. Střílet tyto ptáky by byla škoda."

Největší orel sídlí hlavně u nás

Na Tachovsku se také začíná usídlovat orel mořský, vzácný dravec. I on zde v osmdesátých letech minulého století byl velikou vzácností. Dravec, největší mezi orly u nás, byl v minulosti vyhuben jako většina dravých u nás žijících velkých druhů ptáků. Vracet se začal do Čech před třiceti lety až díky   sokolníkům a ochráncům přírody z Německa. „Orli mořští se sem také začali stěhovat z jihu Čech. Minulý týden jsme je zrovna byli kroužkovat. Na hnízdě bylo nalezeno jedno mládě. O tomto hnízdě víme už pět let," uvádí dále ornitolog.

Tachovsko drží v rámci Plzeňského kraje primát v počtu hnízd orla mořského. Konkrétní hnízdiště však ornitologové pečlivě tají. „Druh je sice rozšířen po celém kraji, ale na Tachovsku se vyskytuje nejvíce," tvrdí Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni. „Dále sídlí orli mořští v Sedmihoří, na Nepomucku a ve vojenském újezdě v Brdech," doplňuje místa pobytu vzácných dravců, kteří potřebují pro hnízdění klidné prostředí. To se jim ale mnohde nedostává. „Ruší je zejména intenzivní těžba dřeva. Na to  často doplácí," upozorňuje Makoň.

Orel mořský původně osídloval jen mořské břehy, nevyhýbá se ale i vnitrozemským vodám. Podle pozorování orlů mořských na Tachovsku ornitologové soudí, že zde mohou být ještě další dvě hnízda.

Autor: Antonín Hříbal

23.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Stezka do Plané už svítí
14

Stezka do Plané už svítí

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Chceme letos vydělat a zisk věnovat na dobrou věc

Tachov – Ke konci kalendářního roku v Tachově už několik let neodmyslitelně patří fotbal v sálové kopané O zašmodrchanou tkaničku.

Bitka cizinců v Mlýnci. Jeden bodl druhého do břicha

Mlýnec - Záchranná služba zasahovala v noci na neděli v Mlýnci.

Dvě medaile z republikových pohárů

Tachov – Nejdůležitější závod sezony, zimní poháry mladších žáků, mají za sebou deseti a jedenáctiletí plavci Plaveckého klubu Tachov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT