V takovém případě ale hasiči nevyjíždějí okamžitě. „Vždy se nejprve jdeme podívat, jak situace vypadá, zda se opravdu jedná o nebezpečný stav,“ uvedl velitel Sboru dobrovolných hasičů v Chodové Plané Václav Zimák. Po obhlédnutí situace zjistili, že opravdu hrozí nebezpečí. Podle vyjádření hasičů totiž vedle místa výskytu hnízda bydlí alergik. „Vše oznámil místní občan na úřad městyse a zprávu jsme pak dostali od místostarostky,“ vysvětlil velitel.

Na místě hasiči použili k odstranění hnízda a sršní speciální vysavač. Z důvodu bezpečnosti byl zasahující dobrovolník oblečen do speciálního oděvu s maskou. „Zatím používáme takové ochranné oděvy. To se ale brzy změní. Od včelařů máme objednány kukly,“ poukázal Zimák s tím, že se musí vyndat a odstranit celé hnízdo a pokud možno odsát co nejvíce hmyzu. Na to je nejvhodnější doba v podvečer. Po odsátí vysavačem skončili sršni rozmačkáni v neprodyšném py­tli.

Takové a podobné akce, kdy dobrovolní hasiči odstraňují nebezpečný hmyz, jsou hrazeny z prostředků sboru. „Na to máme finanční rozpočet, ze kterého se hradí právě takové výjezdy. Je to v rámci ochrany osob v místě bydliště. Lidé si platí daně, tak v podstatě z těch peněz je placeno odstranění nebezpečného hmyzu,“ objasnil dobrovolný hasič.

Sršeň je největší evropský druh vosy. V hnízdě sršní může být, podle druhu, několik set až několik tisíc jedinců. Ve Finsku a Švédsku jsou sršni chráněni, u nás jsou zapsáni do Červené knihy.