Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebožtík ve výtahu? Prý běžné

Tachov – Karlu Soukupovi z Tachova zemřel dlouholetý kamarád. Žil v paneláku a jeho ostatky bylo nutné přepravit do márnice. Pohřební služba, která to zajišťovala, k tomu použila výtah. To se pozůstalým příliš nezamlouvá.

17.4.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Nikdy by nás ani nenapadlo, že k tomu firma, která poskytuje člověku poslední službu, použije výtah. A před zraky zdrcených pozůstalých," vyjádřil se Karel Soukup. „Kamaráda strčili do pytle a kvůli postupující posmrtné ztuhlosti jej částečně násilně přizpůsobili rozměrům výtahu," doplnil s tím, že je to podle něj proti všem zásadám etiky.

Přepravu zemřelého v tomto případě prováděli pracovníci pohřební služby Kudrna. Majitel se ale brání, že žádný zákon ani etická pravidla neporušil. „Přepravovat nebožtíka ze čtvrtého patra v domě, kde je na schodišti tak zoufalé málo místa, nelze někdy jinak, než výtahem," uvedl Deníku Jiří Kudrna. „Řídím se zákonem o pohřebnictví a podle něj jsem nic neporušil," dodal s tím, že také přeprava ve vaku je v souladu se zákonem.

Zákon o pohřebnictví skutečně neuvádí nic o tom, jestli je nebo není možné zesnulé transportovat v domě výtahem nebo po schodišti. V zákonu se pouze píše, že je možná přeprava v rakvích nebo speciálních vacích. „Provozovatel pohřební služby je povinen zajistit, aby lidské pozůstatky při převozech na místo pohřbení nebo vystavení byly vždy oblečené uloženy do konečné rakve; v ostatních případech mohou být uloženy i do rakve transportní nebo do transportního vaku," píše se v paragrafu osm zmíněného zákona.

Nebožtíci by se v panelácích ovšem neměli přepravovat osobními výtahy. „Je běžné používat k tomu nákladní výtah, pokud v domě je, ale v osobním výtahu by se zemřelí převážet neměli," vyjádřil se František Hrubý, majitel další pohřební služby působící na Tachovsku. Přeprava transportním vakem, jako to bylo v uvedeném případě, je ale prý běžná a jednodušší, než v rakvi.

Transportní vaky, s nimiž se ostatky zemřelých převážejí, jsou speciálně vyrobeny pro tuto záležitost a jsou při použití hermeticky uzavřeny. Podle pracovníků pohřebních služeb tak není možné, aby z nich tělo vypadlo, nebo se nějaká jeho část vysunula.

Existují také speciální mechanická zařízení pro přepravu nebožtíků po schodištích nebo ve výtazích. „Jedná se o zařízení speciálně určené pro potřeby pohřebních služeb. Je vybaveno popruhy, které se zesnulému prostrčí pod paží. Zařízení připomíná přepravní rudlík a zemřelý se na něm víceméně postaví, takže je možné jej pak přepravovat ve výtahu nebo pohodlněji po schodišti," vysvětli František Hrubý.

Také Marcela Bednářová, majitelka další pohřební služby působící na Tachovsku, má s transportem zemřelých ve výtahu zkušenosti. Běžně ale tento způsob nepoužívá.

„Výtahem zesnulé zásadně nepřevážíme. Každé převzetí zemřelého si jezdím vyřizovat osobně, takže na to mohu dohlédnout," uvedla Deníku. „Výtah jsme k přepravě použili jednou, tam ale nebylo jiné řešení, neboť zesnulý měl přibližně 160 kilo a po schodišti transport možný nebyl," vysvětlila.

Speciální vak ale i u této pohřební služby používají naprosto běžně.

Autor: Jiří Kohout

17.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

POŘADATEL ZPÍVÁNEK KAREL JOHANA přivítal Slavomíra Štrobla sklenkou dobrého bílého vína.
5

FOTO: Zpívánky představily dalšího zajímavého Tachovana

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

FOTOGALERIE: Arboristé ošetřili památné stromy na Tachovsku

Tachovsko – Několik desítek památných stromů je rozeseto po krajině Tachovska. Většinou se jedná o velmi staré stromy, které mají pro krajinu velký význam.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezaidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Chodová Planá – Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení