„Asi to zní absurdně, ale od roku 1993 trval nějakou dobu převod na nové vlastníky a vzápětí následoval k soudu spor majitelů, díky kterému se ani jeden z nich do oprav nežene," okomentovala ruinu již bývalá starostka obce Zdeňka Řezníčková. Bohužel ani po pěti letech se situace kolem zámku nemění. „Samozřejmě nás objekt trápí. Je to nepěkná jizva na tváři naší obce. Jsme v jednání s majiteli, ale ti se k věci také moc nemají. Samotná obec do toho moc zasahovat nemůže, jelikož se jedná o soukromý majetek," vysvětlil stávající starosta Cebivi Zdeněk Kovář. Zámek mají ve vlastnictví tři vlastníci z Plzeňska, které se nepodařilo kontaktovat, telefon nikdo nezvedal. Jak se ale podařilo zjistit, soudní tahanice o vlastnictví trvaly celkově čtrnáct let a dnes by již mělo být vlastnictví jasně dané.

Ač se jedná o soukromý majetek, některým přeci jen není osud asi největší dominanty celé vesničky lhostejný. Řeč je o spolku Dámský klub, který se o osud objektu velmi aktivně zajímá. „S dvěma majiteli, kteří alespoň trochu jeví zájem o budoucnost tohoto stavení, jsme měli již několik sezení. I přes nezájem budou muset do zámku zainvestovat, jelikož se ozval památkový ústav. Celá budova má velmi nebezpečně narušenou statiku. Tento problém musí majitelé vyřešit," podala informaci členka Dámského klubu Pavlína Jonášová.

Krom domluvy s majiteli zámku se jmenovaný spolek také snaží o celkovou záchranu. „Jedná se opravdu o dominantu celé Cebivi a byla by škoda, kdyby zanikla. Snažíme se tohoto strašáka ukázat v trochu jiném světle. Například dětem ve škole při besedách, kde mohou vidět, jak to tam vypadalo dříve," dále řekla Jonášová. Krom této pomoci byl vytvořen také fond, kam mohou případní zájemci posílat své pomocné dary na záchranu zámku.