Ani zhruba tisícovka dárců krve z Tachovska nedokáže zabránit nedostatku krve v západočeských nemocnicích. „Produkce transfúzního oddělení FN Plzeň nestačí pokrýt potřeby transfuzních přípravků všech našich odběratelů,“ říká Růžena Herynková, primářka transfuzního oddělení FN Plzeň. „Musíme nakupovat krev i z jiných regionů,“ dodává lékařka.

Nedostatku krve ani nepřispívá fakt, že přes léto se odběry krve na Tachovsku neorganizují. „Náš personál je přes léto často pryč, jako zdravotnický doprovod, nebo kvůli vybírání dovolené,“ říká Miloslava Szaboóvá z tachovského Červeného kříže. „Také ubývá dárců krve,“ dodala. V průběhu roku jsou období, kdy může docházet k výraznějšímu nedostatku krve. Ten obvykle vzniká při enormně vysoké, nepředvídané spotřebě krve. Dále jsou pro zajištění dostatečných zásob problematická období chřipkových epidemií nebo dovolených, kdy je omezená dostupnost dárců.

„Nedostatek krve se může projevit v kterékoliv krevní skupině v závislosti na příčině jejího vzniku. Například při nadměrné spotřebě krve pro jednoho pacienta se nám může nedostávat krev jeho krevní skupiny,“ pokračovala Herynková. Pro zdravotníky je nejdůležitější krevní skupina 0 Rh D negativní, tzv. univerzální krev, která se může podat pacientům všech krevních skupin při bezprostředním ohrožení života z vykrvácení. „Dárci krve z Tachovska jsou zařazeni v dárcovském registru transfúzního oddělení FN Plzeň desítky let a jejich krev se používá stejně jako v minulosti společně s krví všech našich dárců z Plzeňska,“ konstatovala primářka. Kam vlastně putuje krev získaná od dárců z našeho okresu? „Naše oddělení zásobuje transfuzními přípravky zdravotnická zařízení v Plzni, ve Stodě a dalších.

Vyjímečně pomáháme při akutním nedostatku krví a připravujeme krev od dárců vzácných krevních skupin pro zdravotnická zařízení v celé republice. Stejně ale pomáhají ostatní zařízení z celé republiky nám,“ dodala Herynková. Přimářka nám na závěr ještě prozradila několik čísel. „Náš registr dárců krve tvoří 10 000 dárců, desetina jich je z Tachovska. Optimálně by dárci krve měli tvořit čtyři procenta obyvatel,“ řekla na závěr lékařka.

Glosu k tomuto článku najdete zde