Sto osmdesát jedna ku sto padesáti čtyřem. To je poměr počtu nehod o prázdninách na Tachovsku v letošním a v loňském roce. Přestože už více než rok u nás platí nový silniční zákon který přinesl na naše silnice bodový systém, počet dopravních nehod se neustále zvyšuje. Hlavním důvodem zvyšování počtu nehod je podle mluvčího tachovské policie Václava Blahníka nekázeň účastníků silničního provozu.

„Řidiči vůbec nerespektují dopravní předpisy a je pravda že mladí, ještě nezkušení řidiči nedostatečně ovládají své silné vozy a přesto jezdí rychle. Na silnicích je i málo policistů. Až vstoupíme do Schengenského prostoru, uvolní se vnitřní hranice a policisty budeme moci nasadit na silniční kontroly,“ uvedl Václav Blahník. Až na pondělí 27. srpna není prázdinového dne, kdy by na území České republiky nezemřel při dopravní nehodě člověk. Podle statistik to vypadá, že řidiči již dávno ztratili jakýkoli respekt z bodového systému. Zvyšování nehodovosti platí jak pro celou Českou republiku, tak pro Tachovsko.

Tady se za období letních prázdnin odehrálo celkem 181 dopravních nehod, což je oproti loňským prázdninám o 27 nehod víc. Zvýšil se počet lehce zraněných. Těžce zraněných a mrtvých naštěstí o prázdninách ubylo. Nejvíce dopravních nehod zapříčinil nevhodný způsob jízdy a většina z nich se odehrála na silnicích 1. třídy. Vyplývá tak ze statistik Policie České republiky. Zdá se, že nový silniční zákon s bodovým systémem se asi neosvědčil. Obavy, které z něj řidiči měli při jeho zavádění, se rychle vytratily.

„Zpočátku lidé jezdili opravdu velice opatrně, až mě to samotného překvapilo. Dnes už si ale myslím, že mnozí řidiči dávno ztratili respekt a policistů na silničních kontrolách je taky málo,“ řekl Petr Novotný z Tachova. Stejný názor má i Karel Kruba: „Podle mého názoru jezdí opatrně ti řidiči, kteří tak jezdili i před bodovým systémem a ti, co jezdili rychle tak jezdí pořád. Řidiči už ztratili respekt.“

Glosa autora je zde