Dvanáct lidí už přišlo o život při dopravních nehodách, ke kterým došlza první tři měsíce letošního roku na území Plzeňského a Karlovarského kraje. „Policisté zaevidovali v Plzeňském a Karlovarském kraji 3 407 dopravních nehod, což je o 995 nehod méně než loni ve stejném období,“ informovala tisková mluvčí Martina Kohoutová ze západočeské policejní správy. Kromě 12 mrtvých si nehody vyžádaly 41 těžce raněných, s lehkým zraněním vyvázlo 458 osob. „Škody se vyšplhaly na částku téměř 142 miliónů korun,“ informovala Kohoutová. Přestože přes 90 procent nehod bylo zaviněno řidiči, svůj podíl na dopravních nehodách mají i chodci. Loni zapsali policisté ze západních Čech do statistik 133 dopravních nehod zaviněných chodcem, letos v prvních třech měsících mají chodci na svědomí 38 dopravních nehod, tedy o tři více než loni ve stejnou dobu.

Nejvíce nepozorní byli chodci v Plzni a v Sokolově. Nepozornost chodců je také uváděna jako nejčastější příčina dopravní nehody způsobené chodcem, ale vyskytují se i případy, kdy svoji úlohu sehraje alkohol. „Například loni zavinilo dopravní nehodu pět podnapilých chodců,“ říká Kohoutová. Nejvíce nehod zaviní děti, pak následují muži, nejméně se na nehodách účastní ženy. Následky bývají mnohdy tragické.

V uplynulém roce zemřel jeden chodec, který zavinil dopravní nehodu, deset chodců utrpělo těžká zranění. Přitom někdy stačí tak málo. Například přecházet na vyznačených přechodech nebo na přehledných místech, respektovat světelnou signalizaci, používat podchody. Je až s podivem, jak jsou někteří lidé ochotni riskovat své zdraví či život kvůli několika minutám. Chodci Plzeňského a Karlovarského kraje letos od ledna do března zaplatili policistům za přestupky celkem přes dvacet tisíc korun, 64 přestupků chodců vyřešili policisté na místě blokovou pokutou a jeden přestupek byl postoupen příslušnému správnímu orgánu k projednání.