„Je tomu tak každý rok. Stromy jsou nazdobené nejen v aleji, ale i u úřadu," vysvětlil starosta Chodové Plané Ctirad Hirš.

V Plané budou čerpat ze zeleně, která patří městu. V ulici Dukelských hrdinů pokácí strom, jako minulý rok. „Máme v plánu v ulici Dukelských hrdinů zeleň změnit, takže bychom stromy časem stejně pokáceli. Využili jsme toho a ve čtvrtek necháme zhruba patnáctimetrový smrk pokácet a speciální technika jej převeze až na náměstí. Až se uřízne, převeze a vztyčí, tak ho pracovníci rovnou nazdobí," popsal místostarosta Plané Pavel Nutil.

Protože má město Planá poměrně rozsáhlé lesy, vždy mělo kam sáhnout. „Zkušenostmi jsme zjistili, že stromy z lesa nejsou na ozdobu náměstí vhodné, protože nejsou tak pravidelně rostlé a na oko krásné jako ty z městských ulic. Proto bereme raději stromy z ulic, když víme, že by je stejně čekalo kácení," doplnil Nutil.

Stejně tak jsou na tom ve Stříbře. Zde by čekal vzrostlý smrk stejný osud. „Máme vybraný nádherný smrk, který pokácíme v úterý v Mírové ulici ve Stříbře. Strom musíme stejně pokácet, takže jsme se rozhodli, že jej využijeme jako ozdobu na náměstí," popsal místostarosta města Stříbra Vladimír Souček.
Ve Stříbře využívají stromy z města pravidelně. Někdy jde o kácení vlastního stromu, někdy o dar, tak tomu bylo i v minulosti.

„Vždy máme strom z vlastních zdrojů. V minulosti šlo o strom od dárce, konkrétně od manželů Sládkových. Pan Sládek zasadil jedli, když se mu narodila dcera, a přestože k jedli měli vztah, tak musela jít k zemi. Její kořeny nadzvedávaly základy od domu, kde rodina bydlí," pokračuje místostarosta Souček.

A v Tachově tomu není jinak – vánoční smrk zarůstá do kanalizace. V letošním roce bude zdobit tachovské náměstí krásný vzrostlý smrk, který se ještě nachází v bývalých kasárnách. Kácet se bude v pondělí a hned se bude stavět. V minulém roce měl Tachov taktéž strom z vlastních zdrojů – byla jím douglaska tisolistá.

„Snažíme se vždy využívat naše městské stromy. Občané nám sami nabízí, že věnují svůj strom, což je moc milé, ale většinou se jedná o zahrádkářské kolonie, kam nezajede ani plošina ani jeřáb," uvedla Marie Multušová z městského úřadu.

Uřízne se, za pomocí jeřábu se přemístí na plošinu a ještě ten samý den se odveze přímo na náměstí. Tento plán je připraven už na dnešní den.