Vít Eidelpes tenkrát dokonce v Plzni u hasičů pracoval, Dušan Wager a Stanislav Kos vyjeli s dalšími kolegy z Tachova.

„Měli jsme to z první ruky. Když začala voda stoupat, tak jsme jen pytlovali a pytlovali. A když už jsme to nezvládali a voda pořád stoupala, musely přijet na pomoc jednotky z těch oblastí kraje, kde povodně neměli."

„Týden předtím jsme pomáhali při záplavách v Českých Budějovicích. V Plzni jsme byli nejprve v budově bývalého krajského ředitelství v takzvané kachlíkárně. Naším úkolem bylo zadržet vodu, protože ve sklepích byla drahá technologie a archivy. Odčerpávali jsme vodu, stavěli hráze z pytlů. Vydrželi jsme deset, dvanáct hodin," vrátil ve ve vzpomínkách Dušan Wager.

„Dál už to nešlo, hrozilo zborcení zdí," doplnil Stanislav Kos. Pak jsme využili náš chemický kontejner a byli jsme nasazeni všude tam, kde byl zaznamenán únik benzinu, nafty či oleje, to znamená u autoservisů a garáží."

10 let od povodní v Čechách.

Tachovští hasiči už měli čerstvou zkušenost z Budějovic, ale i pětiletou z Moravy. Co se jim vybaví, když se řekne povodeň? „Bezmoc nešťastných lidí, kterým se v některých případech nedalo pomoci, protože priority byly tam, kde naše pomoc měla smysl," vzpomínal Dušan Wager. „A pak následovala rezignace, apatie, čekání na to, jestli ten jejich dům spadne nebo vydrží," dodal Stanislav Kos.

Vzpomínají i na to, jak jim lidé, hlavně chlapi pomáhali s pytlováním. „Kdo mohl, přidal ruku k dílu. Oni i my jsme tahali pytle celý den. V tu chvíli zafungovala soudržnost. Každý, kdo pomáhal, si sáhl na dno," vyprávěli hasiči.

„Kdykoli jedu okolo a vidím zábradlí na nábřeží, mám před očima obrázek, jak až k němu sahá hladina vody," řekl Stanislav Kos.

Ve Svojšíně musel být evakuován tábor

Tachovsko velká voda v srpnu 2002 víceméně šetřila, lokální záplavy se nicméně objevily. Mže se rozvodnila například ve Svojšíně, kde zaplavila letní dětský tábor.

„Bylo to tehdy překvapující, protože v tomto období záplavy ve Svojšíně nikdo nečekal," řekl Deníku současný starosta obce Karel Petráň. „I když Svojšínem protéká řeka, obec trpí v srpnu nedostatkem vody. Občas ji musíme cisternami do rezervoáru navážet. Proto byla srpnová záplava před deseti lety nečekaná," vysvětlil Petráň.

Na velkou vodu jsou ve Svojšíně zvyklí v jiných ročních obdobích a zpravidla postihuje stavení bezprostředně u řeky a nevyhýbá se ani dvěma dětským táborům, které v obci na březích Mže jsou.

„Také v srpnu před deseti lety zaplavila Mže tábory, v Radaru bylo nutné děti částečně evakuovat. Převážely se tehdy do budovy mateřské školy," doplnil starosta.

Velké materiální škody obci ale povodeň v roce 2002 nenadělala. Dílčí škody ale utrpěli kromě provozovatelů táborů především obyvatelé a majitelé nemovitostí na březích řeky. „Povodeň před deseti lety nebyla od té doby jediná, jeden z domů býval podmáčený pravidelně. Obyvatelé, kteří v něm bydleli, se již odstěhovali. Jedním z důvodů, byly právě opakující se záplavy," uvedl Petráň.

Obec Svojšín má podle svých představitelů kompletní profesionálně zpracovaný protipovodňový plán včetně evakuačního plánu a evakuačního střediska, které je kdykoli připraveno v budově bývalé mateřské školy.

Fyzické zábrany v terénu podél Mže ale nejsou. „To by byla mnohamilionová záležitost, kterou si obec nemůže dovolit, navíc údolí v okolí Svojšína je takové, že kdyby se zábrany někde vybudovaly, voda by si lehce našla cestu k vylití jinde," vysvětlil starosta. „Řeka v naší oblasti potřebuje být maximálně průchodná, bez přírodních i umělých překážek, to každý rok na jaře pravidelně kontrolujeme," doplnil.

Glosa Marie Podzimkové:

V krizi se umíme chovat jako lidé

Marie PodzimkováJe to v případě Moravy patnáct, v Čechách deset let, kdy jsme seděli přikováni u obrazovek a sledovali, co dokáže vodní živel. V té době hasičské povolání získalo na obrovské prestiži. Asi si my, které povodně nezasáhly, nedokážeme představit, co museli prožívat lidé, kteří přišli o to, co celý život budovali, o domovy, majetek, mnozí dokonce o kamaráda či příbuzného. Neštěstí lidi spojilo, dokázali si nezištně pomáhat, vlna solidarity byla obrovská. Ale voda opadla a jako mávnutím proutku se ukázala i druhá, ta horší stránka lidských povah. Obohacování se na úkor druhých hraničící s hyenismem, závist, využívání až zneužívání situace. Napadá mě podobnost se zcela jinou oblastí – s politikou. Také jsme se při „sametové" dokázali sjednotit, aby následně po opadu těch největších emocí nastoupili ti, kteří dokáží situace využít ke svému prospěchu. Je smutné, že se někteří z nás dokáží chovat jako lidé jen právě v těch vypjatých situacích.