Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snow-kitingu a dalších zimních radovánkách přinese také do Tachova Snow film fest, bratrský festival Expediční kamery. První ročník se zde konal na podzim roku 2011, takže teď už se do tachovského kina Mže vrací popáté.

Tachov, kino Mže,
pátek 6. listopadu,
začátek v 18 hodin

Je tedy nač navazovat. Pořadatelem v Tachově jsou opět Honza Mařík a Pavel Procházka, členové spolku Orbita Hora Dlouhý Újezd. Kvalita filmových snímků byla vždy poměrně vyrovnaná a podle organizátorů tomu letos není jinak. Je tedy těžké vybrat jeden dominantní snímek. „Jako vždy nechci vyzdvihnout jen jeden film nad ostatní, protože každý si najde svého diváka. Ale tahákem bych nazval například snímek Arrowhead 135, se kterým zamíříme do severní Minesoty na závod, který patří mezi nejnáročnější na světě a jak již název napovídá cílem je urazit vzdálenost 135 mil na sněžném kole, běžkách nebo pěšky za 60 hodin," říká Honza Mařík.

Hlavní program přinese pět filmů a organizátoři mohou dále vybrat ze čtyř bonusových. Na diváky čeká ale jedna novinka. „Letos jsou bonusové filmy na takové úrovni, že by nám bylo líto některý z nich nepromítat a diváky o ně ochudit," poukazuje Mařík s tím, že v pátek od 18 hodin se návštěvníci kina mohou těšit na všechny filmy uvedené na stránkách festivalu, tedy také všechny bonusové snímky. „Za sebe doporučuji Afterglow nebo An Education," dodává.

Co vás na Snow film festu čeká?

Pro filmovou přehlídku se snažíme společně s porotou vybrat ty nejúspěšnější filmy celé sezony se zimní tématikou. Kritériem je především úspěšnost na velkých zahraničních festivalech, ale rádi porotě předložíme i české a slovenské filmy, které jsou často bezesporu stejně kvalitní a srdci našich diváků ještě bližší.
Snow film fest vás zve na filmy o absolutním extrému polárních expedic, šokujících výkonech sportovců i o tom jak prožívají své životy, když opadne adrenalin a je třeba se vyrovnat se situacemi na pokraji života a smrti. Na festivalu zažijete ohlušující ticho i nedozírnost arktických pustin stejně jako nádheru zasněžených hor a ledovců. Prožijete s aktéry situace, které vám možná odhalí, proč se vydávají na hranice svých možností a možná zjistíte, že je kousek „toho" i ve vás. Festival jako takový pořádá občanské sdružení Hedvábná stezka.

Vybrané filmy jistě zaujmou každého milovníka sněhu, ledu a zimních sportů obecně. Promítat se bude během dvou měsíců na 200 místech v Česku a Slovensku.

Filmový festival zimních sportů v Tachově uvede

Kashmir
Tým Soulryders se tváří v tvář setkává nejen s technicky náročnými výstupy a sjezdy, ale i s politickými nepokoji na hraničním území Indie a Pákistánu, které je ohniskem konfliktu již řadu let.
Arrowhead 135
Ultramaraton Arrowhead 135 severní Minesotou patří mezi padesátku nejnáročnějších závodů na světě. Donutit zmrzlé tělo ke zdolání 135 mil na sněžném kole, běžkách, nebo pěšky za 60 hodin totiž není žádná hračka.
Few days
Film Few Days sleduje dvě skupiny českých freeskiingových jezdců, z nichž obě mají stejný cíl, avšak odlišný způsob jeho zdolání. Jejich přístup k horám ukazuje jednu společnou vášeň: svobodu a čerstvý prašan. Ve snímku se můžete těšit na českou lyžařskou špičku.
Nezkrotná Antarktida
S nápadem vydat se na Antarktidu přišel Mike Libecki, horolezec a dobrodruh často spolupracující s National Geographic. Plán byl najít největší koncentraci dosud neobjevených vrcholů a v oblasti uskutečnit tolik prvovýstupů, kolik drsné antarktické počasí a kondice lezců dovolí.
The Pamír Game
Tři hory, tři příběhy, jedno velké dobrodružství a legrace při výpravě Beton Ski Teamu do tádžického Pamíru. Po sjezdu šestitisícovky Pik Cetyrjoch vyráží Martin a Karel na Pik Komunisma (7495 m), nejvyšší horu bývalého sovětského svazu, kde jejich výstup zastaví obrovská lavina. Už bez lyží se pak vydávají na sedmitisícovku Pik Korženěvské. Snímek o dobrodružtví, odvaze a kamarádství.
Bonusové filmy
Afterglow
Tvůrčí vizuál zpracovaný tak, jako nikdy před tím. Afterglow je oslavován jako jeden z filmařsky nejhlubších lyžařských snímků všech dob. Velké skoky či brázdění prašanu i snové záběry, vše točeno v noci s masivními LED světly zakázkové výroby.
An Education
Mike Libecki jede na svojí 58 expedici na Antarktidu společně se svojí jedenáctiletou dcerou Lillianou. Krátký film ukazuje přístup otce k přípravě malé dcery na její první lyžařskou expedici.
Artic Air
Dobrodružná výprava dvou bratrů Finna a Nialla na východní pobřeží Grónska, kde kombinují lyžování, horolezectví a speed flying. Během desetidenní výpravy vyrážejí ze základního tábora obklopeného monstrózními vrcholy, aby si užili tolik zábavy, kolik jim počasí a fyzická kondice dovolí.
From the road
Příběh bývalého profesionálního lyžařského guida Erica Hendersona, který se vrací na místo, kde mu osud zastavil profesní kariéru. Na zlověstném aljašském vrcholu Meteorite si Eric v roce 2009 zlomil krk.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube