Škola totiž dopoledne zařídila zábavný program ve společenském sále Mže, kde děti pod taktovkou Milana Mudrocha a jeho týmu tančily, soutěžily, dováděly.

Oslavy plánovala škola daleko dopředu. „Rozhodli jsme se udělat je až v říjnu, i když škola byla otevřena 1. září 1974. Pro celou školu jsme připravili dopolední program, kdy děti byly první hodinu ve škole se svými třídními učiteli a poté se přesunuly sem do Mže na tříhodinový program," uvedl ředitel Zdeněk Hnát.

Oslavy pokračovaly i odpoledne a večer. Veřejnost měla možnost si prohlédnout školu, současní a bývalí zaměstnanci se pak v sále Mže sešli na společenském večeru. Pozváno bylo 130 lidí. „Ale kolik zaměstnanců školou za čtyřicet let její existence prošlo, to spočítáno nemáme," dodal Hnát, který je v pořadí třetím ředitelem Zárečné, které šéfuje od roku 2003.

„Kromě programu jsme ve foyer připravili výstavku fotografií z historie školy, jsou tu fotografie všech pedagogických sborů a fotografie všech současných tříd a zaměstnanců školy," doplnil ředitel.

Škola, která je ze tří tachovských základek nejmladší, ale nežije jen minulostí. V těchto dnech intenzivně pokračují práce na úpravách komunikací před školou, které přinesou větší bezpečnost pohybu dětí kolem školy a zmenší komplikace motoristům, kteří děti do školy přivážejí.

Další velká změna čeká školu od listopadu. To by mělo začít zateplování školních budov, po kterém vedení dlouhá léta volalo. Dotační titul je podle ředitele přidělen.

„Poslední zprávy jsou takové, že v listopadu by se se zateplováním školy mělo začít a za rok skončit," doplnil ředitel s tím, že se bude zateplovat fasáda, střecha a vyměňovat okna.

Na rok 2015 je dále v plánu výstavba moderního dopravního hřiště, na které už byl vypracován projekt.

Základní škola Zárečná má v současné době 480 žáků ve 22 třídách. Nejvíce jich bylo začátkem osmdesátých let, kdy areál v jednom školním roce navštěvovalo 912 žáků a jednotlivé ročníky měly i pět tříd (A, B, C, D, E).

Zřizovatelem školy je město Tachov. Deník se zeptal vedoucího školského odboru Josefa Kožnara, co by škole ke čtyřicátinám popřál: „Přeji jí plnou školu dětí, zaměstnancům radost z práce, moudré rozhodování jejího vedení a chápajícího a vstřícného zřizovatele," řekl Kožnar. „A aby se povedlo zateplení, aby fasáda školy byla hezky barevná a svítila tak do dálky a do nejbližší budoucnosti přeji také, aby se podařilo vybudovat moderní dopravní hřiště, které je v plánu," dodal.