Odkud fotografie jsou a kdy vznikly?

Fotografie vznikly v první dekádě července 2011 během našeho putování po části Svatojakubské cesty (Camina), poutní cesty, která vede mnoha trasami napříč celou Evropou a jejíž konec se nachází ve městě Santiago de Compostela na severu Španělska v provincii A Coruňa. My jsme absolvovali zhruba 115 km dlouhý úsek tzv. Francouzské cesty ze Sarrie do Santiaga de Compostela.

Proč jste se rozhodli o své zážitky podělit s veřejností?

Podělit se s veřejností jsme se rozhodli hlavně proto, že jsme o to byli požádáni. Když se o našem putování dozvěděla paní Solová ze stříbrské městské knihovny, nabídla nám možnost vystavit v prostorách knihovny část fotek pořízených během této poutě. Tímto jí tedy patří i naše díky za možnost a pomoc při realizaci této výstavy. Dalším důvodem bylo určitě i to, že se jedná o skutečně hezký a zajímavý zážitek, takže jsme tímto způsobem chtěli veřejnost upozornit a doporučit tuto pouť jako výborný tip na výpravu či dovolenou.

Co zajímavého se návštěvníci dozvěděli během vernisáže?

Dozvěděli se například některé podrobnosti z putování samotného, potom různé praktické záležitosti, tedy třeba jak fungují albergue (noclehárny) a podobně. Hlavně si ale mohli prostřednictvím fotografií samotných prohlédnout zajímavá místa a momenty, jak se mění ráz krajiny kterou Camino prochází, různé tváře a podoby této cesty a získali tak alespoň přibližnou představu o našem putování.

Který snímek máte nejraději a proč?

Nedá se jednoznačně určit, který máme nejraději. Každý snímek je z jiné části naší cesty a ke každému se váže jiná vzpomínka. Ale mezi nejoblíbenější patří fotografie ze samotného Santiaga de Compostela a z „konce světa“ – Fisterry.

Plánujete ještě nějakou podobnou výstavu?

Zatím žádnou podobnou výstavu v plánu nemáme. Nyní hlavně proto, že fotky jsou právě vystaveny v knihovně města Stříbra, kde budou až do poloviny února. Pokud by pak někdo projevil zájem fotky znovu někde vystavit, samozřejmě rádi vyhovíme. Jinak v nejbližší době připravujeme ještě krátké vyprávění, jakýsi souhrn zážitků z celé naší cesty, o které se hodláme s ostatními podělit na internetu.

Máte ještě nějaké jiné koníčky?

Pokud máte na mysli kromě fotografování, tak to není tak úplně náš koníček. Fotografie vznikly spíše jako „vedlejší produkt“ z našeho putování, neboť jsme si pochopitelně chtěli, jako každý cestovatel, uchovat i vizuální vzpomínky. A protože se nám fotky zdály být docela zdařilé, usoudili jsme, že by byla škoda je nevystavit. Rozhodně ale máme společné zájmy, jako je třeba cestování, historie a literatura, díky nimž jsme se i rozhodli tuto pouť uskutečnit.

Martina Sihelská