Matějovu zasvěcenému povídání naslouchal plný kongresový sál, do kterého se vejde přes šest stovek posluchačů. „V konkurenci těch největších našich i zahraničních rybářských hvězd nezklamal, a jeho vystoupení mělo obrovský úspěch. Takto zaplnit sál se povedlo jen těm největším hvězdám veletrhu,“ sdělil Matějův otec a doprovod František Houška. Dodává, že zaslouženou odměnou byl pro Matěje velký potlesk, skvělá atmosféra a spokojeně odcházející posluchači všech generací.

Matěj se poctivě připravoval, a jak sám s úsměvem říká, snad více než na vlastní přednášku se soustředil na hlasivky. „Před přednáškou už od rána jsem se na našem stánku bavil a fotil se spoustou našich fanoušků, kteří za mnou přijeli nejen z celé republiky, ale i ze zahraničí, no a měl jsem fakt strach, aby mi nakonec během přednášky nevypadnul hlas,“ řekl Deníku a podotkl, že tak trochu měl samozřejmě i trému. „Malá tréma je myslím dobrá, protože vás dokáže přivézt k lepšímu výkonu. Mám jí vždycky, ale spadne ze mě hned, jak začnu. Já mám takovou povahu, že se na to prostě těším a vždycky si setkání s fanoušky skvěle užívám. Pravdou asi je, že kdyby lidi nepřišli, nebo ještě hůře během přednášky odcházeli, bylo by to pro mě hodně nepříjemné.“

Expedice Norsko 2022! Tento film vypráví nejenom o Matějově cestě za ulovením jeho první mořské ryby, ale také o krásách Norského království, Vikinzích a samozřejmě o moři a mořských rybách.

Zdroj: Youtube

S rodinným týmem nazvaným příznačně Team 2010 natáčí Matěj rybářský seriál Zapomenuté revíry. Každý díl uvádí herec Martin Stránský slovy: „Sportovní rybář, zálesák, kluk, který nadevše miluje dobrodružství a pobyt v přírodě. I v dnešní době se pokouší objevovat dávno zapomenuté revíry, kde jiné rybáře ani nenapadne nahodit…“ V seriálu se snaží Matěj objevit rybí život v místech, kde by ho opravdu nikdo nečekal. Dnes jeho projekt Zapomenuté revíry již ale není jen o natáčení rybářských filmů, ale také řadě článků do českých i zahraničních časopisů, přednáškách, a loni v srpnu vydal o svých dobrodružstvích na zapomenutých revírech i svoji první stejnojmennou knihu. A právě o zapomenutých revírech byla přednáška na veletrhu.

Matěj má více sledujících než Jakub Vágner

Matěj svojí tvorbou oslovuje statisíce lidí napříč všemi zájmy i generacemi, a okolí mladého rybáře i krajané mohou být na jeho tvorbu náležitě pyšní. Vždyť například Matějova videa o rozdělávání ohně mají na TikToku jedno 485 tisíc a druhé 625 tisíc zhlédnutí, sleduje ho tam celkem 40 tisíc lidí, čímž o deset tisíc předčil populární rybářskou legendu Jakuba Vágnera. Na Instagramu Matěje sleduje 30 tisíc lidí. „Dnes jsou to již opravdu měsíčně statisíce, ale hlavně mám radost z toho, že se mi daří zaujmout mým koníčkem lidi naprosto rozdílných zájmů a napříč všemi generacemi. Svoji tvorbu totiž rozhodně nedělám jenom pro rybáře,“ řekl Matěj a poukázal i na své vzory. „Odmalička mám rybářské vzory pro mou tvorbu jako je Rudolf Hrušínský mladš a Pavel Tomi, se kterými mám tu čest natáčet a samozřejmě i Jakub Vágner, kterého znám osobně a vážím si toho.“

Mladý rybář Matěj vydal knihu Zapomenuté revíry, kmotrem je Pavel Tomi
Mladý rybář Matěj vydal knihu Zapomenuté revíry, kmotrem je Pavel Tomi

Matěj nezapomněl podotknout, že těmi největšími vzory jsou lidé, které dobře zná. „Prožil jsem s nimi třeba i složité životní situace, a to je pro mne jednoznačně moje rodina.“

Na letošní rok má mnoho plánů i snů. Tím asi největším, jak prozradil Deníku, je mít svůj vlastní pořad v televizi o rybách a z přírody. Dokonce už jedná s televizní společností, když vše vyjde, bude muset svůj čas přizpůsobit nové situaci. „Každopádně dál budu pokračovat se svými seriály Zapomenuté revíry, S Matějem u vody a Zálesáctví s Matějem na našem You Tube kanále – Team 2010 v natáčení rybářských filmů a zálesáckých videí z domova i ze zahraničí, opětovně budu pravidelně přispívat řadou článků do českých, ale již i zahraničních rybářských časopisů, proběhnou taktéž autorská čtení mé knihy Zapomenuté revíry a chystáme i sérii přednášek po celé republice,“ plánuje čtrnáctiletý student gymnázia. Zaznamenal i velký zájem začínajících mladých rybářů v kroužcích. „Horkou novinkou tedy bude má podpora mladým začínajícím rybářům formou besed a společného chytání, na což se moc těším.“

Vybíráme z přednášky, zazněla na veletrhu For Fishing 2023

V poslední době jsem začal ale i poznávat, že rybaření je také hodně o setkávání lidí. Díky rybaření se dnes již mohu bavit s lidmi z nejrůznějších koutů světa a je skvělé, že jsem se při rybaření (na rybách) potkal s takovými osobnostmi, jako je pan Rudolf Hrušínský, nebo ale i s úplně neznámými zkušenými rybáři a učím se tak od nich, že rybaření není jenom o velkých rybách, ale také kamarádství, cestování a vztahu k přírodě i k lidem.

Nejsledovanějšímu mladému rybáři Matěji Houškovi tleskali na prestižním veletrhu.Nejsledovanějšímu mladému rybáři Matěji Houškovi tleskali na prestižním veletrhu.Zdroj: František HouškaBylo to v roce 2019, kdy jsme byli s bráchou na jedné z našich zálesáckých výprav, šli jsme nádhernou, divokou přírodou a před námi se v lese objevil nádherný skrytý rybník. Hned na první pohled mi bylo jasné, že se tady určitě nechytá a mě samozřejmě zajímalo, jestli se tady i tak mohou nějaké ryby vyskytovat. Bylo mi naprosto jasné, že ulovit na takovém místě rybu, by byla pro jakéhokoliv rybáře hodně velká a složitá výzva, nicméně pro mě osobně ten nejvzácnější úlovek - ryba, která ještě nikdy nebyla na háčku.

A co jsou to tedy pro mě vlastně Zapomenuté revíry. Nejedná se o svazové revíry, nejsou to soukromé komerční revíry ani chovné rybníky, jsou to jednoduše rybářsky nedotčené revíry, takzvané panenské vody, a to nejdůležitější je, že se zde cíleně ryby nevysazují. Já se takové revíry pokouším nalézt a objevit v nich rybí život. Pokud se mi to podaří, jedná se vždy o velmi zajímavé a rybářsky vzácné úlovky, které jsou pro mě nesmírně cenné. Prostě vzácné ryby, které ještě nikdy nebyly na háčku. Důležité je také zmínit, že rybaření a objevování zapomenutých revírů není jenom o rybaření, ale také o přírodě, historii míst i dávných lidských příbězích, kde natáčím.

Máte v záloze také nějakou rybí zajímavost? Pošlete nám ji na ryby@denik.cz.

Banner rybyZdroj: Jan Lakomý