Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší borovice v Čechách u Lomu u Tachova a dvě rozdílné řeky stejného jména

Lom u Tachova - Ke spojení tématu stromu a řeky mne přivedlo hledání v leteckých snímcích krajiny okolí Lomu u Tachova.

23.3.2009
SDÍLEJ:

Borovice s údajně největším obvodem kmene v Čechách roste u Lomu u Tachova.Foto: Miroslav Trégler

Chystal jsem se vyrazit k údajně největší borovici lesní v Čechách s obvodem kmene 479 cm (údaje J. Michálek, Památné stromy Plzeňského kraje, 2006, strana 4,) a protože dle všeho není dodnes vyhlášená za památný strom, chtěl jsem návrh na Městský úřad v Tachově zpracovat a podat. Je trochu ostuda mít takový strom v rajónu a nechat ho “nevyhlášený“.

No a k tomu účelu jsem si vytiskl výřez letecké mapy. Našel jsem na ní bez problémů polní lesík s borovicí, ale i něco jiného. Paměť krajiny, která v ní zůstává dlouho po té, co lidé něco zásadním způsobem změnili. Mže nad Klíčovem vykrucuje v široké nivě obrovské meandry lemované divokou vegetací olší a zejména křivolakých vrb, tatáž řeka je pod vsí narovnaná a lemují ji uniformní řady stromků. Na letecké fotografii je však vidět, jak část vody pořád teče původním korytem a kreslí tak tmavší klikyháky na světleji zelené louce vpravo od toku. Paměť krajiny, která nás usvědčuje i po několika desetiletích z některých činů a z toho, jak málo krajině rozumíme. Proč nenechat nivy řekám a potokům, vždyť není lepší protipovodňové ochrany. Pokud samozřejmě ty nivy nezastavíme. Zkuste si schválně na snímku porovnat délky původního a nového narovnaného koryta. Kratší řeka pojme méně vody, méně zákrutů ji méně vysílí, je – li třeba. A tak tu máme o kus níže po proudu záplavy po každém větším dešti. A v okolí Klíčova dvě úplně odlišné řeky stejného jména …

Když už se budete toulat kolem Lomu u Tachova, zajděte si ke Mži do míst, kde se do řeky vlévá potok tekoucí od Bíletína. Ke kamenité suché stráni, skále s převisem a lípou. Možná stejně jako já, když jsem tudy poprvé procházel, budete mile překvapeni malebností tohoto místa.

MIROSLAV TRÉGLER

23.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení