Obec, která za 20 let zvýšila počet obyvatel o stovku na 970, dá do jejich zasíťování 16 milionů korun. Peníze si půjčí a část získá z prodeje parcel. ČTK to řekl starosta Halže František Čurka. Jde o největší bytový projekt na Tachovsku. Výstavbou domků se počet obyvatel přehoupne přes 1000.

„Příprava sítí začala, rádi bychom do zimy ještě něco udělali,“ dodal. Prvních 24 pozemků bude připravených do října 2012, druhá za další rok. Jde o obecní plochu ve směru na sever na Žďár.

„Zájemci chtějí zatím koupit čtvrtinu plánovaných parcel, jde o rodiny z nejbližšího okolí,“ uvedl starosta. Poptávku si vysvětluje blízkostí města Tachov, kam je to šest kilometrů, slušnou vybaveností vesnice, tedy prvním stupněm základní školy, školkou, prodejnou, velmi kvalitním ovzduším i přírodou, protože obec leží v rezervaci Český les. Obyvatelé nacházejí práci v okresním městě i v nedaleké průmyslové zóny Nová Hospoda. Pořád se lidem vyplatí dojíždět, dodal Čurka.

Cena pozemku bude 530 Kč/m2 včetně DPH; na Tachovsku jde o solidní sumu. Na hranici parcely bude mít kupec elektřinu, plyn a vodu. „Ve smlouvě o budoucí kupní smlouvě se lidé zavážou, že do dvou let musí stavbu zahájit a do pěti let dům dokončit,“ dodal Čurka.

Jde o největší bytovou výstavbu v obci od roku 1990. Do současné doby to byly individuální projekty, zhruba dva nové rodinné domky ročně. Obec sama zajistila jen dva byty, které vznikly z nebytových prostorů bývalé školy. Vesnice dále nabízela pozemky, ale bez sítí.

Halže má stále 102 bytů ve zděných a hlavně panelových domech, z nichž žádný neprodala a neplánuje to. „Pomáháme si tím řešit některé sociální problémy. Můžeme dát byty mladým lidem a vyřešili jsme tím i problém počtu dětí ve škole i školce, a to tím, že se sem přistěhovaly mladé rodiny,“ dodal starosta. Obec na bytech neprodělává ani nevydělává. Peníze, které vydělá se tentýž rok vrátí do údržby.