„Na řadu přijde oprava balkonu. Na tuto část zámku se nesáhlo déle než patnáct let a je to znát. Problémem je břidlicová dlažba, která je sice z historického hlediska správná, ale provozně to tak dobré není. Už mnohokrát se nám stalo, že jsme museli vymetat sníh nebo vodu přímo z dlažby. Kvůli tomu začalo také zatékat do samotného balkonu, který teď ze spodní strany vypadá tak, jak vypadá. Nová dlažba tomuto zabrání, navíc bude mít i nový spád, který povede přímo do okapu,“ vysvětlil kastelán tachovského zámku Pavel Voltr.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ zahájili v sobotu dopoledne na nádvoří zámku v Tachově představiteli města. Návštěvníci pak měli možnost navštívit zdarma nebo za snížené vstupné památky města.

Druhou zmiňovanou velkou investicí bude brána vedoucí od tachovského náměstí k zámku. Spodní brána navazující na ulici Rokycanova je na tom s údržbou podobně jako zámecký balkon. „Už opravdu potřebuje nějakou péči. Není tomu zas tak dlouho, co navíc odpadla část zdiva. Dojde tedy na vyčištění přilehlých zdí a udělá se nová fasáda. Je zde ale i několik pozitivních věcí. Například erb nebo štuky na bráně jsou ve velmi dobrém stavu, proto se na nich nemusí dělat žádné další restaurátorské práce. V opačném případě by byla částka mnohem vyšší,“ dále dodal kastelán tachovského zámku.

Mnohé jistě potěší další dobrá zpráva a to, že provoz a průchod zámkem nebude po dobu rekonstrukce nijak více omezen. Chodci a návštěvníci tachovského zámku sice budou muset počítat s lešením, ale tím by měla všechna omezení končit. „Opravy jsou naplánované období mezi červnem a srpnem. Tento termín byl vybrán na základě předpokládaného dobrého počasí. Byl by nesmysl začít jak s opravou balkonu, tak spodní brány hned na jaře, které bývá často deštivé. Naopak v létě by mělo být teplo a sucho, tudíž nová fasáda bude rychle schnout.“

Ač se může zdát mnohým zarážející, že se zámeckému balkonu a bráně jakákoliv údržba tak dlouhou dobu vyhýbala, není to podle Pavla Voltra nic zvláštního. „Co se historických budov týče, je to přeci jen něco jiného než novostavby. Údržba zámku je v mnohém specifická. Až se dodělají zmiňované opravy, počítám, že bude dalších minimálně pět let klid. Což by u nového baráku přeci jen nešlo.“ Oprava zámeckého balkonu vyjde na částku pohybující se kolem 160 tisíc korun. V případě spodní brány zámeckého areálu to bude ještě o čtyřicet tisíc více.