Areál někdejšího kláštera získal 216 hlasů a vyhrál s náskokem 109 hlasů před fotovoltaickými elektrárnami.

Ostuda Tachovska patří firmě z Kroměříže, která je v insolvenčním řízení. „Firma je v likvidaci. My jsme ve spojení s insolvenčním správcem a snažíme se majitele dotlačit, aby s objektem alespoň něco dělal,“ sdělil Deníku tajemník Městského úřadu v Boru Jaroslav Havlíček.

„Objekt obývá několik rodin, firmě patří dolní a horní část, kde byla ubytovna. Uprostřed je kaple a ta má jiného majitele. V areálu byly dlouho problémy s odpady, donutili jsme majitele, aby obyvatelům alespoň zajistil kontejner. Odpad se teď vyváží, majitel za to pravidelně platí, tak alespoň tohle se podařilo vyřešit,“ uvedl Havlíček.

Majitel objektu provádí podle tajemníka alespoň udržovací opravu uvnitř, aby se v bývalém klášteře dalo bydlet. „Zvenku se ale už léta na nic nesáhlo,“ doplnil tajemník.

Pokud by objekt patřil městu, uvedl Havlíček, že by se radnice postarala o to, aby objekt nabízel slušné podmínky k bydlení a nehyzdil vzhled města.

Jednatel firmy C.I. Trading, která objekt vlastní, Pavel Kadava, Deníku řekl, že ke klášteru se může vyjádřit insolvenční správkyně. „Za chvíli vám zavolám a dám vám na ni kontakt,“ slíbil, ale už se neozval.

Deník zjistil, že insolvenční správkyní je Monika Schillingová. Ta na otázku, co majitel dělá proto, aby objekt nedělal ostudu, odpověděla: „Chápu názory čtenářů. Majitel nemovitosti se ocitl v insolvenčním řízení a nemá žádné finanční prostředky na úhradu běžných provozních nákladů, natož investic, které by taková nemovitost potřebovala. Já jako insolvenční správce, kterému byla svěřena správa tohoto objektu, vynakládám značné úsilí na to, aby od obyvatel této nemovitosti byly inkasovány alespoň nějaké prostředky, které umožňují hradit služby spojené s nájmem, jako je odběr vody, svoz odpadu a podobně,“ uvedla Schillingová.

Podle jejího názoru je jedinou možnou cestou zpeněžit tento objekt, aby právoplatný majitel mohl uvést nemovitost do akceptovatelného stavu. „K tomuto kroku jsem získala souhlas zástupce věřitelů i příslušného konkursního soudu, což je zákonnou podmínkou takového kroku. Nemovitost je v rámci zpeněžování majetkové podstaty dlužníka v nabídce realitní kanceláře a je průběžně nabízena potenciálním zájemcům. Věřím, že prodej nemovitosti bude v dohledné době zrealizován,“ doplnila.