Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší rozruch na soutěži malých záchranářů způsobil přílet helikoptéry

Tachov – Možná by se dospěláci divili, s čím vším si umějí jejich ratolesti poradit. Čtyřčlenná družstva malých záchranářů ze čtvrtých a pátých tříd z celého Tachovska své znalosti zúročila v okresním kole.

17.5.2012
SDÍLEJ:

Okresní kolo soutěže Malý záchranář se uskutečnilo ve čtvrtek v Tachově u profesionálních hasičů. Foto: DENÍK/Marie Podzimková

Bylo jich celkem třináct a jen dvě mohla postoupit do krajské soutěže.

Děti prokazovaly své záchranářské schopnosti v teoretické i praktické části soutěže. Tu připravilo tachovské pracoviště Hasičského záchranného sboru (HZS) Plzeňského kraje. „Nejsme na to sami, některá ze stanovišť jsou v režii krajského ředitelství, městské i státní policie a také červeného kříže," uvedla za organizátory Adéla Červená.

„Dejte do zavazadla věci, na které byste neměli zapomenout v případě evakuace z bytu například při záplavách. Jaké jsou hlavní zásady při opuštění bytu?" dával na jednom ze stanovišť úkoly žákům ze stříbrské Gagarinky hasič Pavel Horák. „Nesmíme zapomenout vypnout elektrický proud i plyn a vzít s sebou zavazadlo s nejnutnějšími věcmi," zněla odpověď.

Žáky z tachovské Hornické u dalšího stanoviště zkoušeli členové městské policie z povinného vybavení kola. „Už máme za sebou pět stanovišť a zatím to vypadá docela dobře. Nejhorší byla asi zdravověda a rozdýchávání Anduly," přiznal Ondřej Steiner. To ještě netušil, že on a jeho tři spolužáci vybojují zlato.

Policejní mluvčí Dagmar Jiroušková byla u testů z dopravních značek. „Nejtěžší pro děti je značka před železničním přejezdem. Většinou nevědí, v jaké vzdálenosti je od kolejí umístěna," řekla.

Zdravověda, kterou si vzal na starost Oblastní spolek Českého červeného kříže, byla pro malé záchranáře nejtěžším oříškem. „Největší problémy mají s ošetřením zlomené holenní kosti," prozradila ředitelka ČČK Blanka Dobrotová. „Máme za sebou zatím jen testy. Poskytnutí první pomoci nám jde jen trochu," přiznala Leona Božková ze školy v Halži.

Stanovišť bylo celkem třináct a u každého mohli soutěžící získat až deset bodů, maximum bylo tedy 130. Toho sice nedosáhlo žádné družstvo, ale mnoho nechybělo. Na prvním místě se umístilo a zlaté medaile získalo družstvo číslo 2 ze Základní školy Hornická Tachov. Získalo 118 bodů.„Je to dobré, jsme rádi. Pořádně jsme se na soutěž připravili. Nejvíc nám dala zabrat zdravověda," zhodnotil kapitán družstva Ondřej Steiner.

Stříbrné medaile se 117 body vybojovala Základní škola Bor. Spolu s vítězem bude reprezentovat Tachovsko v krajském kole. Na třetím místě skončil tým číslo jedna ze Základní školy Hornická. Ten dělil od stříbrné příčky pouhý půlbod. Hornická se tak stala nejúspěšnější školou čtvrteční soutěže.

Teprve po skončení soutěžních disciplín čekalo na děti to nejlepší. Hasiči jim předvedli ukázky ze své práce a ukázali techniku. A nakonec po polední přistál před hasičskou zbrojnicí vrtulník s opravdovými záchranáři. „Všechno to bylo fajn, ale úplně nejlepší byl vrtulník," svěřil se Filip Habart ze Stráže. „Viděl jsem tam padáky. A bylo v něm strašně moc tlačítek, v těch bych se tedy nevyznal.A přek­vapilo mě, jak je v něm málo místa."

Ředitel tachovských profesionálních hasičů Přemysl Kosina obcházel všechna stanoviště a v závěru předával ceny účastníkům. Protože většinu stanovišť měli na starosti hasiči, zajímalo nás, jak mají zajištěn případný výjezd. „Soutěž zajišťují denní pracovníci, směna je samozřejmě připravena," řekl. Zhodnotil i soutěž. „Pořádáme ji jednou za dva roky. Děti jsou šikovné, trochu měly problémy s poskytováním první pomoci."

Hlavní organizátorské role se zhostila Adéla Červená. „Myslím, že všechno proběhlo ke spokojenosti účastníků i organizátorů. Ceny, s jejichž nákupem pomohli sponzoři, dostala všechna družstva. Věřím, že oba nejlepší týmy nás budou dobře reprezentovat v krajské soutěži. Uskuteční se 20. června v Plzni."

Autor: Marie Podzimková

17.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
K VEČERNÍMU TRÉNINKU  v Lucernu nastoupil s krytem na obličeji i David Limberský, podle slov trenéra Pavla Vrby však k utkání nominován nebude.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Výrovský potok a jeho okolí vypadá v dnešních dnech tak, jak by mělo.
4

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Tachov, Planá – Mistrovství světa v kickboxu kategorie WKU absolvovali Ladislav a Lukáš Hudlerovi z Plané. V irském Killarney reprezentovali Českou republiku, Ladislav startoval za veterány a Lukáš se objevil poprvé ve své kariéře v kategorii starších žáků.

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Tachovsku. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z Tachovska. Deník si tak mohou koupit na památku.

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení