„Povinnost zřizovat jednotku požární ochrany (JPO) dobrovolných hasičů má ze zákona o požární ochraně každá obec,” uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Alena Marešová. „Jsou výjimky, kdy se mohou domluvit třeba dvě obce a zřídit společnou jednotku. To lze v případě, že obecní úřad nemá dostatek finančních prostředků nebo potřebný počet dobrovolných hasičů,” dodala mluvčí.

JPO je organizovaný systém tvořený odborně vyškolenými osobami – hasiči, požární technikou a věcnými prostředky požární ochrany. Základním posláním je chránit životy a zdraví obyvatel a majetku před požáry a poskytovat účinnou pomoc při mimořádných událostech ohrožujících život a zdraví obyvatel, majetek nebo životní prostředí.

JPO dobrovolných hasičů jsou rozděleny do šesti skupin označovaných římskými číslicemi I až VI. Na Tachovsku bude prozatím nejvýše postavena JPO v Plané. „Tato jednotka požární ochrany bude mít od 1. ledna 2012 označení II/1. Výhledově se počítá, že by mohly být do této kategorie zařazeny i jednotky v Boru a Přimdě,” uvedla tisková mluvčí Marešová.

Plánští dobrovolní hasiči už v uvedené kategorii neoficiálně pracovali několik let. Teprve nyní to posvětilo tamní zastupitelstvo. „Chápeme to i jako zvýšení prestiže města,” uvedla na jednání starostka Plané Martina Němečková. „Musíme však splnit některé zákonné náležitosti. Především v rozpočtu musíme počítat s částkou 200 tisíc korun, protože zásahy JPO jsou částečně hasičům propláceny na základě dohody o provedení práce. Můžeme však žádat o dotaci kraj,” informovala starostka.

„Jednotky zařazené do režimu JPO II/1 zajišťují systém pohotovosti 24 hodin denně a 365 dnů v roce tak, že jednotka je schopna vyjet do pěti minut k ohlášené události,” uvedla mluvčí Alena Marešová.

„Máme tři výjezdové jednotky, každá je ve složení 1 + 3, to znamená velitel plus strojník a dva hasiči. Je to tedy celkem dvanáct lidí, dalších šest vedeme jako zálohu, ” uvedl velitel plánských hasičů Josef Švarcbek. „V tomto režimu už pracujeme několik let, ale teprve nyní od ledna to bude oficiální zařazení. Máme ustanoveny tři směny. Na práci jsme dobře technicky byvaeni, včetně například hydraulických nůžek.”

Podle Švarcbeka by bylo vzhledem k blízkosti dálnice vhodné, aby mělo Tachovsko více JPO zařazených ve II. skupině. Ale je to opět o penězích, radnice by musely na práci hasičů vyčlenit více peněz.