„Štěňata jsou stará odhadem pět až sedm měsíců. Při jejich velikosti by měla vážit přibližně 12 kilo, ovšem mají tak zhruba čtyři kila,“ uvedla provozovatelka útulku Gabriela Jägerová.

Štěňatům se klepou nožky a sotva se na nich drží. Nemají žádné osvalení. „Trošku to trvalo, ale nakonec jsme si všechny pomazlili, pochovali, prohlédli je. Je zarážející, že když byli vyhozeni v lese, neměli klíšťata. Všichni jsou čistí od vnějších parazitů, ale jsou totálně od zaschlého bláta, hnoje. Smrdí jako z kravína,“ doplnila.

Podle odhadu pracovníků útulku je možné, že psí rodinku měl někdo zavřenou na statku, v hospodářství. Personál útulku si to vysvětluje tím, že v posledních týdnech je natolik suché počasí, že v přírodě by se štěňata nemohla tolik umazat od bláta a hnoje.

O psy bude v útulku postaráno, mimo jiné i díky podpoře veřejnosti, která na zařízení různou formou přispívá.

Začátkem tohoto týdne čeká psí sedmičku koupání a další péče. Případná adopce zatím není možná. „Až budou mít za sebou karanténu, veterinu, až budou nafoceni a budou mít vystavené inzeráty,“ doplnila Jägerová, která v tomto případě velice vyzdvihla spolupráci s městysem Stráž.

Starosta Stráže Karel Fišpera Deníku řekl, že s podobným případem se nesetkal. „Že někdo vyhodí psa, s tím se setkáváme poměrně často, ale aby se někdo takhle zbavil štěňat, s tím se za deset let ještě nesetkal.“ Jak dodal, po provedení všech úkonů spojených s nálezem štěňat, se bude zvažovat případné podání oznámení o týrání zvířat.