VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někteří lidé z Plané by místo Švejkovin chtěli zpátky pouť

PLANÁ - Svoji premiéru si v neděli v Plané odbyly Švejkovské Anenské slavnosti. Některým lidem se ale nelíbilo, že Švejkoviny letos nahradily klasickou Anenskou pouť a že program se konal v neděli a nikoliv v sobotu, jak bývalo zvykem

31.7.2008 1
SDÍLEJ:

Na První Švejkově c.k. Anenské pouti v Plané se s Josefem Švejkem nechal vyfotit také Milan Hričko. Foto: DENÍK/Josef Holek

„Všude jinde se poutě obnovují a rozrůstají o zajímavý program, jen v Plané se Anenská pouť nekoná a je nahrazena Švejkovinami, které s Planou v tuto dobu nemají nic společného,“ píše se v dopise, který přišel poštou na adresu naší redakce a pod nímž je podepsáno zhruba čtyřicet plánských občanů.

Těm jde také podle dopisu o příbuzné, kteří byli zvyklí jezdit na návštěvy v sobotu. „Návštěvy pro to, aby vidělyv neděli Švejkoviny, nepřijedou. Někteří musí v pondělí do práce. Něco se o pouti vždy vypije a jak by potom jely v neděli domů,“ ptají se pisatelé dopisu.

Švejkoviny pořádalo v Plané Městské kulturní středisko. „Snažila jsem se lidem vysvětlit, že v sobotu se koná velká akce, a to Plánský koupák, takže by nebylo možné organizačně zajistit dvě akce v jeden den. Potřebovala bych sedm lidí, aby ohlídali uzávěry plánského náměstí, ale já bych měla na sobotu k dispozici pouze dva,“ vysvětlila ředitelka MKS Vlasta Soušková s tím, že o programu pouti věděli lidé z plánského zpravodaje a z plakátů dostatečně v předstihu. „Vzala to bez připomínek na vědomí i rada města, a to už v březnu,“ dodala Soušková.

Radnice v Plané eviduje kladné i záporné ohlasy ke Švejkovinám. „Některým lidem se to líbilo, některým ne. Nám bylo řečeno, že si řada lidí stěžovala, že když je pouť v sobotu, nemohou si zajet na náměstí nakoupit, že je město uzavřené,“ vysvětlil starosta Plané Karel Vrzala.

Podle jedné z pisatelek dopisu, Marty Vondrákové, v sobotu na náměstí v Plané skutečně byli lidé, kteří přijeli na Anenskou pouť. „Kdo přijel s dětmi, mohl jít na kolotoč, nebo odpoledne na hudební festival. Ale taková akce přece jen není pro všechny,“ uvedla Vondráková. Podle by se tradice Švejkovin mohla zavést v jiný termín, ale rozhodně ne v době, kdy má být Anenská pouť.

Napsali jste nám:

Svatoanenská pouť?! V Plané

Když jsme pátraly v novinách či na plakátech po programu letošní anenské poutě v Plané, nestačily jsme se divit. Pouť v sobotu prostě nebude. V pátek bude procesí do kostela na Sv. Anně, v sobotu budou v provozu jen kolotoče a odpoledne letní hudební festival Plánský koupák. Náhradou za pouť jsou První Švejkovy c.k. Anenské slavnosti v neděli od 14 hodin. Má to být začátek tradice v Plané. Tak je to psáno v Plánském měsíčníku.

To je to, co nám prostě nebere rozum. Všude jinde se poutě obnovují, stávající se rozrůstají o zajímavý program (třeba Plánský koupák může přispět k tradici), jen v Plané se Anenská pouť nekoná a je nahrazena Švejkovinami, které s Planou v tuto dobu nemají nic společného. Mohly by být uvedeny kdykoliv a obohatit jiný víkend. Je to prostě divadlo, které by přijelo i v jiný termín.

Ne tak příbuzní a známí, kteří se do Plané sjíždějí rok co rok na Anenskou pouť, kterou navštěvují již dlouho a dlouho předtím si tuto návštěvu plánují. Plánští nakoupí, napečou, uvaří. Co teď? Návštěvy pro to, aby viděly v neděli Švejkoviny, nepřijedou. Někteří musí v pondělí do práce a co si budeme říkat – něco se vždy vypije a jak by v neděli večer jely domů.

Ti, co si to nestihli změnit, buď nepřijedou, nebo půjdou na koupaliště – ale ne všichni, protože všichni víme, že to je akce, která není určena pro všechny. Ne každého přehlídka hudby baví. Ale to je všeobecně známé.

Hovořily jsme i s Jiřím Fejtem, spolupořadatelem Plánského koupáku, i on se domníval, že by mohla vzniknout nová tradice – dopoledne pouť na náměstí, odpoledne hudební festival, který se chce stát tradicí. Byly by uspokojeny všechny vrstvy návštěvníků a obyvatel Plané – od mladých po starší a usedlejší.

Jenže – bohužel to není názor MKS v Plané, která pořádá První Švejkovy c.k. Anenské slavnosti. Podle vyjádření paní ředitelky by se obě akce tloukly a nešly by zajistit organizačně.

Tak posuďte sami a máte-li jakýkoliv názor, napište jej na kousek papíru a vhoďte jej prosím do schránky, která je umístěna na budově Městského úřadu hned u vchodových dveří. Přispějete tím k tomu, zda bude v Plané Anenská pouť, nebo Švejkoviny (rozuměj – každý rok kolem data 26.7.).

Děkujeme za názor, ať je jakýkoliv. Alespoň budeme vědět, že v tom nejedeme samy.

Marta Vondráková, Alena Sádlíková, Ivana Kubíčková, Jana Podlužanská a dalších zhruba 35 podepsaných občanů

Vážení v redakci

V sobotu přes den bylo na náměstí v Plané spousta lidí, kteří opravdu na tu Plánskou pouť – Svatoanenskou přijeli, ale odjížděli zklamaní. Kdo přijel s dětmi, mohl jít na kolotoč, odpoledne na Koupák, na přehlídku kapel. A proto také píšu. Tahle akce neměla ani jednu chybičku. Spousta lidí, určitě přes dva tisíce, ale žádný zádrhel. Bezpečnostní služba ochotná, chlapi jako hora pomáhali kde se dalo, a tak ani při tolika lidech pospolu nikde žádné tření. Sluníčko hřálo o sto šest, no a hudba? Rajská, přímo nádherná. Ať se podílel na výběru kapel kdokoliv, patří mu dík. Všichni účinkující odvedli kus práce, a tak zaslouží poděkování. Zrovna jako stánkaři, kteří vše zvládali s bravurou profesionálů, ale obzvláště patří díky pořadatelům, a to v čele všudypřítomnému Jiřímu Fejtovi, který byl opravdu všude, ale také Františkovi Matouškovi, který si ten svůj koupák bedlivě střežil, obcházel a pomáhal odstraňovat maličké nedostatky. Zkrátka, kdo přišel, neprohloupil a určitě bude tvořit jádro diváků příští rok. Vždyť se počítá s tím, že to bude tradice. Takovýchto tradic tedy jen víc. A děkujeme za hezké odpoledne.

To samé se ale nedá říci o nedělním odpoledni, kde divadelní skupina předváděla již řečené Švejkoviny na plánském náměstí. I tohle se chce stát tradicí. Tady neříkáme nic jiného, než „pěkně děkujeme za takovéto tradice“. Zaveďte je třeba v srpnu. Ony čtyři stánky a pár komediantů opravdu na pouť nestačí. Neschovávám se za ničí názory, píši jen co cítím, a to o Švejkovinách co jsem také slyšela. Přijďte si poslechnout babičky na lavičku k penzionu. Ty vám to řeknou od plic.

Marta Vondráková

Anenská pouť v Plané


Každoroční oslavy dne Pohraniční stráže v Plané vystřídala po roce 1989, vždy poslední sobotu v měsíci červenci, Anenská pouť. Vyhledávané pouťové atrakce, množství stánků, vystoupení hudebních skupin a vše co k takovéto akci patří se stalo pro všechny naše občany ale i pro hojné množství přespolních naprostou samozřejmostí a vyhledávanou atrakcí.

Letošní rok nám všem však připravil velké překvapení a troufám si tvrdit i zklamání. Někdo z „odpovědných“ totiž „moudře“ rozhodl, že dlouholetá tradice našich sobotních plánských poutí, na kterou se každý rok těšili děti, ale i dospělí bude zrušena a „nahrazena“ nedělní Švejkovskou fraškou z dob c.k. mocnářství. Nevím kdo a proč tak rozhodl. Jedno však vím naprosto jistě, občané kteří se na mě obrátili, cítí hluboké rozčarování a rozhořčení nad tímto podivným rozhodnutím „mocných“ našeho města.

O celé věci bylo navíc „demokraticky“ rozhodnuto bez projednání zastupitelstvem Města Plané. To osobně považuji nejenom jako občan, ale zároveň i jako zastupitel městského úřadu v Plané za velice alarmující!

Stanislav Kvasnička


Autor: Jiří Kohout

31.7.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení