"Práce se hlavně v létě podobala pobytu v džungli," píše autor v předmluvě své knihy, která vyšla dvojjazyčně, v němčině i češtině. A dodává, že častými jeho průvodci na hřbitovech komáři, pavouci, ovádi, kopřivy a bodláčí. Přesto se mu podařilo na 43 hřbitovech vyfotografovat 5400 náhrobků. A to zdokumentoval pouze část. "Knížka ukazuje malou část těchto snímků; krátké doprovodné texty hledají strukturu a souvislosti," vysvětlil Deníku autor..

Jak dále uvedl, zpracování a prezentace Spolkem pro počítačovou genealogii kombinuje fotografické snímky jednotlivých náhrobků se jmény zemřelých a umožňuje cílenou rešerši.

Na zámku v Tachově se konalo valentýnské a svatební odpoledne.
Tachovský zámek se oděl do svatebního hávu

"Knihou chci zprostředkovat některé dojmy z návštěv historických hřbitovů. Byl bych rád, kdyby snímky přispěly k tomu, pozorněji se na hřbitovy kolem Bezdružic a Plané podívat a udržovat je jako místa památky. Důležité pro mě je také ukázat, že se za jejich zachování zasazují již mnohé iniciativy a že je hodno veškeré snahy, aby ve své práci pokračovaly.," doplnil Müller.

Letos třiapadesátiletý Sven Müller se narodil ve městě Offenbach nad Mohanem, v současné době žije v Berlíně. Jeho předkové ovšem pocházeli právě z Bezdružicka a v roce 2009 se původu své rodiny v historických souvislostech věnoval v další svojí publikaci.

Publikace o hřbitovech ne Bezdružicku a Plánsku je dostupná také jako e-kniha na books.google.cz.