Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Německý trh práce se otevřel, Bavorsko se invaze nebojí

Tachovsko, Waidhaus – Pátek odpoledne, slunečné počasí bujícího jara. Na hlavní třídě pohraničního bavorského městečka Waidhaus panuje čilý odpolední provoz, pěších tady moc nepotkáte. Městečko je vylidněné, obchůdky a hospůdky poloprázdné. Hlavní vlnu odpoledních zákazníků teprve čekají.

1.5.2011
SDÍLEJ:

JSME V EVROPĚ a k ní otevřený pracovní trh patří, řekl Deníku k otevření německého pracovního trhu pro občany České republiky Johann Baumgartl z Waidhausu. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Do otevření německého pracovního trhu pro Čechy zbývají už jen hodiny. Ptáme se, jak tuto skutečnost v ospalém odpoledni místní obyvatelé vnímají.

„Je to dobře, že se pracovní trh otevírá. Měli jsme obchod poblíž hraničního přechodu a českých zaměstnanců jsme měli několik a měli jsme s nimi velmi dobré zkušenosti,“ říká u pokladny samoobsluhy s kavárnou Am Eck žena, která se představila jako paní Hösl. „Práce je tu teď už zase dost, je to poznat i na tržbách,“ dodává.

O několik desítek metrů dál, naproti policejní stanici, se ve stínu stromů krčí vchod do recepce malého rodinného hotýlku. Také Josefa Biehler otevření trhu pro Čechy vítá. „Už osmnáct let zaměstnáváme pracovníky z Česka. Teď máme jednoho, ale mívali jsme jich i více a byli jsme s nimi spokojeni. Když budou šikovní, práci si v Německu najdou,“ říká nám žena v recepci. Když žádáme, jestli si ji můžeme vyfotit, prchá za dveře se slovy: „Ne, mě ne, jsem už na to stará a můj syn, majitel hotelu tu není.“

Na ulici zastavujeme muže v šedivém saku. „Jsme přece všichni v Evropě a k ní otevřený pracovní trh patří. To je v pořádku,“ říká nám pracovník Celního úřadu Weiden, Johann Baumgartl z Waidhausu. „S Čechy jako pracovníky zkušenost nemám, ale hned po pádu železné opony jsme se začali přátelit s lidmi z Tachovska a s českou stranou udržujeme přátelské vztahy stále,“ usmívá se.

Uplatnění podle něj Češi v Bavorsku najdou. I trh práce je nyní zajímavější než v minulých letech. „Odborné pracovní síly jsou vždy potřeba. A že evropský pracovní trh musí být otevřený dokazuje i to, že řada lidí od nás už také pracuje v České republice,“ loučí se s námi Baumgartl.

I když obyvatelé Waidhausu jsou v otázce otevřeného pracovního trhu optimističtí, také v Bavorsku existuje nezaměstnanost. Je však o poznání nižší, než na Tachovsku. Zatímco v tachovském okrese dosahovala míra nezaměstnanosti k 31. březnu letošního roku 11,8 procent, v sousedních bavorských regionech je tento údaj poloviční. V okrese Tirschenreuth bylo k poslednímu březnu 2007 lidí bez práce, což znamená míru nezaměstnanosti 6,2 procent. V působnosti Agentury práce Weiden bylo ke stejnému datu 6,1% nezaměstnaných (a například v pohraniční oblasti Vohenstrauss to bylo dokonce 5,3 procent lidí bez práce).

Své zkušenosti s prací v Německu získává už patnáct let Tachovan Karel. Působí tam v gastronomii. „Nemyslím, že by si naši lidé po 1. květnu hromadně hledali práci v Německu,“ domnívá se. „Rozdíly v platech už nejsou tak dramatické a každý si umí spočítat, kolik by projezdil peněz a ztratil času dojížděním.“

Pokud by chtěli jít Češi pracovat do vnitrozemí, dali by podstatnou část výdělku za ubytování, stravování, víkendové dojíždění domů. Finanční efekt by byl téměř zanedbatelný.

Pokud se někdo domnívá, že se v Německu vydělávají peníze snáz než u nás, raději by to podle Karla neměl vůbec zkoušet. „Zato pracantů si firmy umějí vážit. Nikoho nezajímá, odkud takový člověk je.“ Pokud získá Čech zaměstnání, může čerpat všechny sociální dávky jako Němec, včetně dávek na děti. Má nárok na lékařské ošetření, na důchod, pokud zde pracuje více než deset let. „Vztahy se svým nadřízeným i s německými kolegy a vůbec všemi lidmi mám vynikající. My Češi jsme daleko víc xenofobní než Němci,“ je přesvědčen Karel.

Autor: Jiří Kohout

1.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení