Upevnění přátelských vztahů, sblížení dětí nebo zlepšení znalostí německého a českého jazyka. Také takové jsou cíle projektu Žijeme vedle sebe, poznáváme se, který v těchto dnech slaví pětileté jubileum. „Dnes k nám přijeli němečtí žáci se svými pedagogy a s výstavou fotografií o Bogenu s názvem Město, ve kterém žiji,“ uvedla v úterý autorka projektu Svetlana Gomoláková ze Základní školy Planá na náměstí Svobody.

Společnými silami instalovali panely s fotografiemi na chodby školy. Studenti se také účastnili jazykové hry v aule školy a navštívili Hornické muzeum.

V rámci projektu navštívili čeští žáci a žákyně Německo. „Byli jsme v různých městech a moc se nám tam líbilo. S německými spolužáky jsem mluvila anglicky,“ řekla Pavlína Kudrová, která se učí angličtinu a chodí do sedmé třídy. Do Plané přijela Samira Zeindlmeier. „Chci se seznámit s českými žáky a navázat první kontakt. Je to sem blízko, kousek přes hranice a myslím si, že češtinu využiji při svém zaměstnání,“ řekla o důvodech návštěvy a dodala: „V Německu je snadnější získat práci, když člověk umí česky.“

Fotografická výstava bude přístupná i veřejnosti, a to do konce května. „Dvacátého šestého května od šestnácti hodin budou žáci, kteří se zúčastnili výměnného pobytu, vyprávět svým rodičům, pedagogům a přátelům školy o svých zážitcích. Srdečně všechny zveme,“ dodala Gomoláková.