Náklady na pořízení a instalaci nových výtahů vyšly na 3,8 milionu korun a byly financovány z rozpočtu nemocnice a Plzeňského kraje, který je jejím zřizovatelem.

„Jedná se o osobní a nákladní výtah. Oba nahradily původní výtahy z osmdesátých let, které již byly zastaralé a ani opravami nebylo možné splnit současné normy Evropské unie,“ uvedla ředitelka nemocnice Dagmar Špédlová.

Oba výtahy spojují všechna patra od suterénu po třetí nadzemní podlaží. Osobní využívají hlavně pacienti, kteří se přemisťují z lůžkových stanic na vodoléčbu a další rehabilitační terapie, případně i personál a návštěvy. Nákladní výtah slouží především k zásobování a k převozu imobilních pacientů přímo na lůžkách. Nemocnice má i třetí výtah, který byl postaven nově v roce 2015.

Nemocnice poskytuje především ošetřovatelskou a rehabilitační péči a sociální služby a bude pro tyto účely v nejbližší době kupovat také nová elektricky polohovatelná lůžka. „Už je vybrán dodavatel. Zakázka obsahuje bezmála 70 lůžek v´četně nočních stolků, matrací a dalšího příslušenství, jako jsou infuzní stojany, hrazdičky a podobně,“ říká ředitel krajských nemocnic Marek Kýhos s tím, že loni vyměňovala všechna lůžka i Rokycanská nemocnice.

Jiří Kokoška