Jestli firma Západočeská nemocnice, která zvítězila v internetové dražbě plánské nemocnice, složí do čtvrtka na účet aukční síně Naxos 46 milionů korun, stane se jejím vlastníkem. Správce konkurzní podstaty už podepsal smlouvu na prodej. V opačném případě propadne vítězi dražby už podruhé dvoumilionová záloha a areál plánské nemocnice může získat další ze dvou zájemců.

Jak se vyjádřil správce konkurzní podstaty Jan Špelina, pokud firma Západočeská nemocnice peníze složí, podá na katastrální úřad připravený návrh na zápis nového majitele areálu. Ihned poté by měl začít proces předání a převzetí majetku. Starosta Plané Karel Vrzala se domnívá, že peníze firma v termínu složí. Včera s představiteli Západočeské nemocnice a investora, kterým by se měla stát brněnská společnost Euročas, na radnici v Plané jednal.

„Zástupci investora se tady byli oficiálně představit. Mám ze schůzky dobrý pocit, peníze zřejmě stihnou složit včas. Alespoň v takovém duchu jednání probíhalo,“ uvedl Vrzala. Na plánské radnici se hovořilo především o nejbližší budoucnosti po převzetí nemocnice. „Jednali jsme o možnostech, které se nabízejí. Západočeská nemocnice zpracovává studii, takovou analýzu možností, který z provozů by se vyplatil rozjet jako první,“ uvedl plánský starosta.

Zástupci nového majitele nemocnice a investora chtějí podle něj brzy svolat schůzku, které by se zúčastnila odborná veřejnost a představitelé obcí tachovského regionu. Na této schůzce by byly objasněny další kroky, které chtějí podniknout. Věřitelský výbor, jehož je Vrzala také členem, byl podle něj o krocích vítěze dražby spojených se snahou zíksat peníze, informován. Západočeská nemocnice hodlá v Plané investovat přes sto milionů korun.

Zatím do projektu vložila 18 milionů. Znovuotevření by se některá nemocniční zařízení měla dočkat začátkem roku 2008. Fungovat zde budou podle představitele Západočeské nemocnice Tomáše Micky čtyři nemocniční oddělení, a to chirurgie, ortopedie, interna a dětské oddělení. Část areálu poslouží lázeňskému provozu a v další části budou luxusnější lůžka a byty pro seniory.

O svoji existenci se podle slov správce konkurzní podstaty nemusí obávat ani dětský domov, který v areálu nemocnice funguje. Tachovský okres je jediným okresem v Česku, který nemá nemocnici. Na Sv. Anně u Plané sice funguje nemocnice následné péče, ovšem nenabízí klasické nemocniční provozy. Po uzavření plánské nemocnice se uvažovalo, že by na Sv. Anně bylo zřízeno několik desítek klasických nemocničních lůžek, ale záměr se napodařilo realizovat. Z nemocničního majetku už se podařilo jako samostatný objekt prodat ubytovnu. Tu získala za sedm milionů korun před několika týdny plzeňská firma, která z ní po stavebních úpravách opět udělá ubytovnu.

Glosu autora najdete zde